Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

18:00 - 01.10.2022 - Sala Widowiskowa - 40/50 zł - więcej
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

18:00 - 01.10.2022 - 40/50 zł - więcej

PO SPEKTAKLU ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z TWÓRCAMI O GODZ. 22:00 W SALI CZARNEJ.
SPOTKANIE POPROWADZI JACEK WAKAR.

W małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru.

Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja. W „Sztuce intonacji” Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś. Spektakl składa się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”.

Adam Ferency jako Mistrz, na przemian fascynujący i odpychający, czaruje dosłownie wszystkim. Na końcu umiejętnością postarzenia się samą tylko techniką aktorską, mimiką. Ten stupor, ten śmiech, ten taniec – do zapamiętania na zawsze. Aktor gra aktora, który nie przestaje grać, nawet kiedy ledwie się rusza. A przecież jest w nim jakaś nie całkiem uchwytna życiowa prawda i nawet wiarygodność. Może jeszcze bardziej wstrząsa widzem, mną w każdym razie, Łukasz Lewandowski.
„Sztuka intonacji” Słobodzianka – wybitny tekst, wielkie aktorstwo / Piotr Zaremba, polskatimes.pl
„(...) jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez zapachu kurzu z kurtyny – zbrodnią i błędem byłoby przegapienie tego przedstawienia. Rzecz jest bowiem nie tylko o istocie i sensie, ale – co najważniejsze – miejscu teatru w naszym życiu, a znakomity, erudycyjny i niejednoznaczny tekst Tadeusza Słobodzianka (zaryzykuję uproszczenie) jest opowieścią właściwie o tym jednym zdaniu – że tylko w teatrze można być naprawdę wolnym.”
Rafał Turowski, www.rafalturow.ski
  • Na zdjęciu mężczyzna siedzący na eleganckiej sofie starego typu. Jest boso, ubrany w szary materiał, ma okulary i rudą brodę. Jedną rękę opiera na łokciu, dłoń uniesiona. Wydaje się mówić. Przed nim stoi mały drewniany stolik, na nim dwie filiżanki.
  • Na pierwszym planie stoi dwóch mężczyzn, jeden łysy, starszy, drugi w okularach. W tle stoją dwa drewniane krzesła.
  • Na zdjęciu dwie osoby, scena częściowo w ciemności. Mężczyzna siedzi w centrum, obok niego okrągły, drewniany stół, na którym stoi filiżanka i leżą rozrzucone kartki papieru. Mężczyzna pali papierosa. Po jego lewej stronie bosa kobieta w stroju kelnerki, z małym białym fartuszkiem. Wydaje się tańczyć, ma ręce uniesione nad głową.
  • Na zdjęciu dwie osoby, scena częściowo w ciemności. Na środku stoi okrągły, drewniany stół. Po lewej stronie siedzi mężczyzna, widoczny z profilu, w rękach trzyma otwartą gazetę. Po prawej stronie stoi kobieta w stroju kelnerki, z małym białym fartuszkiem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Sztuka intonacji” – materiały kontekstowe

reżyseria: Anna Wieczur; scenografia i kostiumy: Marta Śniosek-Masacz; muzyka: Ignacy Zalewski; światła: Paulina Góral; ruch sceniczny: Anna Iberszer; konsultacje taneczne walca wiedeńskiego: Robert Kochanek; konsultacje taneczne walca francois: Liwia Bargiel; konsultacja iluzjonistyczna: Wojciech Rotowski; charakteryzacja: Joanna Tomaszycka, Marta Krasowska, Violetta Ozga; obsada: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka; czas trwania: 225 min (dwie przerwy)

40/50 zł

Sala Widowiskowa