Malarstwo Tony Teneth Blanksona urzeka odważnymi zestawieniami, czystych barw, ekspresją gestu malarskiego, rozmachem i swobodą z jaką twórca zapełnia szybkimi pociągnięciami pędzla przestrzeń płótna.
Rezultatem zastosowanych środków artystycznych jest impresyjna – wrażeniowa i emocjonalna, wibrująca kompozycja uderzająca intensywnym kolorem – żółcieniami blasku słońca skontrastowanymi z intensywną zielenią, odcieniami błękitu wodnej toni z akcentami czerwonej farby. Czujny obserwator jednak, który nie tylko „rzuci okiem” na kolor, ale również podąży za energicznymi liniami kreślonymi przez T.T. Blanksona, odkryje w abstrakcyjnej formie dzieła, jego inspirację. Po momencie kontemplacji – zatrzymaniu się na chwilę przed płótnem – motywami jakie można dostrzec w obrazach artysty są sceny z codziennego życia prowadzonego w Ghanie z uwzględnieniem całego kolorytu Złotego Wybrzeża, jak nazywano niegdyś region Zatoki Gwinejskiej. Koloryt ten jest dosłowny, bo właśnie o tonację tu chodzi, o oślepiający blask słońca, barwne ubrania ludzi uchwyconych w wielkomiejskim gwarze, czy zupełnie przeciwnie, tych zamieszkujących rybacką wioskę lub plantację. Nieustająco postaciom, które można odszukać w obrazach malarza towarzyszy ruch, przemieszczanie się – życie, a odbiorcy wrażenie uchwycenia ważnego momentu w wykonanej fotografii ulicznej, dokumentacyjnej – stopklatki – zatrzymanego na chwilę kadru.
Innym zagadnieniem fascynującym T.T. Blanksona jest muzyka – instrumenty muzyczne, pieśni, śpiewacy. Również w tych pracach pojawia się swoisty dla malarza, koloryt, barwa rozszczepiona niczym w pryzmacie, emanująca energią i witalnością. Nie będzie więc zaskoczeniem, że w dziełach T.T. Blanksona obecna jest również wyjątkowa rytmika i harmonia – charakterystyczna nie tylko dla muzyki, ale również dla doskonale zakomponowanego płótna. Przywołane tu wcześniej określenia takie jak impresja czy gest malarski budzą nieuniknione skojarzenia z kanonem sztuki: impresjonistami, malarzami kładącymi nacisk na gest artysty – ekspresjonistami abstrakcyjnymi, czy twórcami uprawiającymi sztukę informelu. Na tym polu obrazy T.T. Blanksona wyróżniają się jednak poprzez indywidualny dobór koloru – tak jak obrazy artystów z kręgu na przykład wschodnio-chrześcijańskiego, gdzie wyraźnie widać blask i świetlistość w odcieniach barw, ich inne natężenie. Podobnie jest choćby wśród malarzy północy, których dzieła były prezentowane niedawno w jednym z muzeów, gdzie dostrzec można mroźność, obniżenie temperatury poprzez użyte tonacje, chłód koloru. Wszystkie te skojarzenia, tak nam znane, stanowią dowód na to, że sztuka jest globalna, różni nas tylko otaczający koloryt.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: jerzy.luzynski@ck.lublin.pl
tel: 601 077 954