Zapraszamy na premierowy pokaz performansu „Trzy razy Modrzewska”, stworzonego w ramach artystycznego śledztwa poświęconego queerstorii Krystyny Modrzewskiej uchwyconej w formie tryptyku teatralnego z trzech perspektyw: słowa, ruchu i nowych mediów.
Krystyna Modrzewska. Kim była? Czy osoby z Lublina ją jeszcze pamiętają? Co możemy wyczytać z tej biografii? Jak doświadczenia mieszkanki Lublina z okresów przedwojennego, wojennego i powojennego konfrontują się z doświadczeniami osób urodzonych po roku 2000? Ale przede wszystkim, jak poznana historia może posłużyć do rozmowy o własnej tożsamości, spojrzenia na współczesny Lublin i do jakich eksperymentów artystycznych może nas to doprowadzić?
Te pytania oraz próby sformułowania na nie odpowiedzi odbijają się w performatywnym portrecie wielokrotnym, który wyłonił się z kilkumiesięcznego procesu poszukiwań śladów różnorodności w źródłach historycznych i eksplorowania własnych doświadczeń przez grupę młodych osób.
Krystyna Modrzewska (1919-2008) — lekarka, antropolożka, pisarka, autorka książek wspomnieniowych. Urodziła się w Warszawie. Od 1929 roku mieszkała w Lublinie. W latach 1937-1939 studiowała na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Bolonii. W okresie okupacji hitlerowskiej pracowała w samorządach terytorialnych i służyła w Armii Krajowej w Garwolinie. Od grudnia 1944 roku studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UMCS w Lublinie. W latach 1948- 1950 była starszym asystentem Katedry Antropologii Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1950 do 1956 pracowała i ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Białymstoku. W latach 1956-1969 była docentem, a później kierownikiem Katedry Antropologii UMCS i od 1970 do 1987 roku docentem w szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali. Od początku lat 90. ubiegłego wieku wydała dziewięć książek o charakterze wspomnieniowym. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć tryptyk: „Trzy razy Lublin” (1991), „Czas przedostatni” (1992) i „Na krawędzi chaosu” (1994) oraz książkę poświęconą rodzinnej kamienicy „Dom przy Bernardyńskiej” (1994). W swoich pamiętnikach Krystyna Modrzewska opisuje doświadczenie inności i obcości w swoim ciele towarzyszące jej od okresu dorastania.
Osoby performerskie: Adrianna Dras, Aleksandra Fudalej, Daniel Grabowski, Karolina Jatczak, Aleksandra Najda, Nikola Owczarkiewicz, Olaf Staszak; Reżyseria i dramaturgia: Iza Gawęcka; Multimedia, opracowanie muzyczne i produkcja: Simona Kasprowicz; Kostiumy: Harpy Queen; Współpraca twórcza i merytoryczna: Patrycja Dołowy, Maciej Gąsiu Gośniowski, Teresa Klimowicz, Alina Synakiewicz; Światło: Marcin Kabat Kowalczuk; Projekcja wideo na żywo: Karol Jakóbczyk; Organizatorka: Stowarzyszenie Studnia Pamięci; Wsparcie: Centrum Kultury w Lublinie, Galeria Labirynt, Piwnica Labiryntu, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Fundacja Camera Femina; Plakat: Olga Winiarczyk
W performansie wykorzystano cytaty z pracy magisterskiej „Morfologia ucha zewnętrznego” oraz książki „Trzy razy Lublin” autorstwa Krystyny Modrzewskiej, a także materiały wizualne ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
Projekt „Trzy razy Modrzewska” zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Projekt „Modrzewska, Modrzewska, Modrzewska” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
20-007 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu