Jubileuszowa, 10. prezentacja tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i religijnych, podczas której miasto staje się przestrzenią koncertów, spektakli i wystaw. Zapraszamy od 26 do 28 maja.
W ramach festiwalu zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności, zajęciach edukacyjno-integracyjnych, spotkaniach i projekcjach filmowych. Nieodłącznym elementem programu są wystawy grafik i fotografii oraz Dni Otwarte instytucji związanych z poszczególnymi kulturami. Po raz kolejny w trasę wyruszy Autobus Wielokulturowy.
Autobus Wielokulturowy
Propozycja dla osób, które chcą poznać wielokulturowe oblicze Lublina „w pigułce”. Na trasie specjalnego autobusu znajdą się się miejsca związane z codziennym życiem mniejszości: Dom Sióstr Białych, cerkiew greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu Pracowni, Pracownia Integracji i katedra prawosławna Przemienienia Pańskiego.
zapisy w kasie Centrum Kultury – liczba miejsc ograniczona, dla osób 50+ miejsca siedzące
Drzwi Otwarte
- Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9
Siostry Białe (Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki) zajmują się szeroko pojętą animacją misyjną, czy przygotowaniem kandydatek do wyjazdu do Afryki. Uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach, sympozjach o tematyce misyjnej, dzieląc się doświadczeniem pracy wśród ludzi Afryki. W ich lubelskiej siedzibie znajduje się muzeum z eksponatami z Afryki (przedmioty codziennego użytku, sztuka, tradycyjne stroje plemienne, zdjęcia). W ramach spotkania: nauka języka swahili, tańce afrykańskie i opowieści o życiu Afryki. - Centrum Islamu, ul. Romanowskiego 40
Centrum Islamu w Lublinie gromadzi islamską społeczność naszego miasta. To miejsce modlitw i spotkań kulturalnych. Zwiedzający meczet będą mogli wysłuchać prelekcji o islamie, skorzystać z biblioteki, obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą Mekkę – święte miasto. W ramach wydarzenia zapraszamy także na warsztaty:
27.05 / sobota / g. 13.00 – nauka alfabetu arabskiego
27.05 / sobota / g. 15.00 – nauka kaligrafii - Pracownia Integracji, ul. Głęboka 17
Pracownia Integracji została utworzona przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie z myślą o edukacji wielokulturowej oraz pomocy uchodźcom przybywającym do naszego miasta. Pracownicy i podopieczni Pracowni zaprezentują odwiedzającym swoją działalność i opowiedzą o kulturach swoich narodów (m.in. czeczeńskiej i irańskiej). - Cerkiew Greckokatolicka, Muzeum Wsi Lubelskiej, ul. Warszawska 96a
Społeczność unitów w Lublinie związana jest z Cerkwią Greckokatolicką mieszczącą się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Została ona przeniesiona w 1994 roku z miejscowości Tarnoszyn, w celu rekonstrukcji oraz udostępnienia dla celów kultowych Parafii Greckokatolickiej w Lublinie oraz muzealnych. Budynek przeszedł szereg prac nad rekonstrukcją wnętrza zgodnie z wymogami sztuki konserwatorskiej. Organizacja wnętrza wg przyjętych założeń ma w miarę możności odzwierciedlać stan z okresu międzywojennego XX w. Lubelska cerkiew znana jest z przepięknych zdobień oraz ikon. Więcej o historii tej świątyni, o pisaniu ikon oraz o tradycji greckokatolickiej w Polsce opowie Iryna Slusarenko, opiekunka miejsca. - Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85
zwiedzanie tylko w niedzielę, 28 maja
Jeszywas Chachmej („Lubelska Szkoła Mędrców”) została założona przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 r.Była największą szkołą talmudyczną na świecie, szczególnie słynną dzięki bogatemu księgozbiorowi (22 tysiące pozycji książkowych, cenne starodruki i rękopisy). Wykształciła około dwustu rabinów. Podczas II wojny światowej, kiedy dzielnica żydowska została zrównana z ziemią, jesziwa została rozgrabiona i zniszczona. Przez wiele lat opiekę nad budynkiem sprawowała Akademia Medyczna w Lublinie. Jesienią 2003 r. jesziwa została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od tego czasu budynek jest sukcesywnie remontowany. Od stycznia 2006 r. jest siedzibą lubelskiej filii Gminy Warszawskiej. Jedno z pomieszczeń stało się salą modlitwy. Rok później nastąpiło uroczyste otwarcie w dawnej auli uczelni nowej synagogi.
Szczegółowe opisy wydarzeń w ramach festiwalu znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: a.krawczyk@ck.lublin.pl
tel: 81 466 61 51