10:00 - 12.11.2021 - Witryna przy ul. Staszica 2 - wstęp wolny - więcej

10:00 - 12.11.2021 - wstęp wolny - więcej

Cykl 10 wystaw zewnętrznych Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie – „Windows’21”, wychodzi naprzeciw odbiorcom kultury w pandemicznej rzeczywistości. Tym razem zobaczymy pracę Katarzyny Kowalskiej.

„Nasze wszystkie wątpliwości” to obiekt, który jest bezpośrednią kontynuacją rozważań artystki nad kondycją współczesności i pracy nad instalacją „Niepewność”, którą zaprezentowała podczas indywidualnej wystawy w 2020 roku w Galerii Przytyk w Tarnowskich Górach. Przy wykonaniu zachowana została ciągłość użytych materiałów – odpadów szkła akrylowego ciętych, wyginanych lub łamanych jedynie na drobniejsze części i konsekwencja w kompozycji przestrzennej. Wykorzystane pleksi to prostokątne płyty o różnych wymiarach, przezroczystości lub kolorze, dodatkowo elementy lustrzane, odbijające światło. Zgromadzone do działań artystycznych przedmioty pochodzą z kontenerów na odpady firm zajmujących się dystrybucją tworzyw sztucznych. W powstające z nich obiekty włączone są elementy oświetlenia – taśmy LED, które pozwalają uzyskać odbicia świetlne.

Obecne czasy w każdym wymiarze cechuje złożoność, rozczarowanie, niepewność i lęk. Metafory te trafnie oddają apokaliptycznego ducha współczesności. Obserwujemy rosnącą zawiłość życia społecznego i emergentnych procesów je kształtujących. Zachodzące zjawiska są trudne do opisania, niemożliwe do przewidzenia i często nie wiemy jak one powstają. Nikt nie jest w stanie całościowo objąć ich rozumem, uporządkować oddziaływania pomiędzy jednostkami, obiektami czy zdarzeniami. Świat coraz bardziej się komplikuje, a ludzie mają poczucie braku kontroli nad tym, co się wokół nich dzieje. Dostrzegając współczesne mechanizmy generujące trudności, Katarzyna Kowalska podjęła próbę zbudowania konstrukcji architektonicznych, których nawarstwiające się układy płaszczyzn, splątane struktury umożliwiłyby zwizualizowanie nieuchwytnych systemów, w których funkcjonujemy. Bryły przestrzenne i refleksy świetlne to także próba ukazania połączeń między teraźniejszością a przyszłością w zagęszczającej się rzeczywistości.

Mikrowystawy w oknach w centrum miasta zaspokajają potrzebę kontaktu ze sztuką poza galerią, w żywej przestrzeni Lublina. Pokazy w postaci rozproszonych, wędrujących akcji wystawienniczych odpowiada nomadycznemu charakterowi „Otwartej Pracowni” oraz potrzebom naszych czasów w zakresie doświadczania sztuki.

Projekt jest zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Pokaz zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz współrealizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem lokalnym jest Centrum Kultury w Lublinie.

Witryna przy ul. Staszica 2

ul. Stanisława Staszica 2