21:00 - 20.07.2024 - Kino CK - wstęp wolny - więcej

21:00 - 20.07.2024 - wstęp wolny - więcej

Dzięki uprzejmości festiwalu AfryKamera prezentujemy pięć nagradzanych i przełamujących stereotypy krótkich metraży, które podejmują tematykę sytuacji społecznej, tożsamości i doświadczeń czarnych osób.

Jestem/I am / reż. Ogi Ugonoh / PL / 2022 / 5 min.
Ogi Ugonoh (aktywistka i influencerka): „Ten film jest w skrócie o Afropolakach, ale dla mnie jest moją historią zawartą w kilku minutach. Jest o tym, jak to jest być czarnym w Polsce. Jak to jest, kiedy ludzie ciągle się na ciebie gapią. Jak to jest być fetyszyzowanym albo kiedy ludzie się ciebie boją. Chciałam pokazać, jakie to jest uczucie być nami. Chciałam również, żeby ludzie widzieli triumf w tym filmie. Bo my wcale nie mamy zamiaru pozwolić, żeby te doświadczenia nas pokonały.”

(Un)fit to Work / reż. Yasmin Godo / UK / 2022 / 5 min.
Kiedy bezrobotny mechanik z niepełnosprawnością zostaje – na bazie uprzedzeń – pozbawiony szansy ubiegania się o pracę skrojoną idealnie pod jego umiejętności i możliwości, zostajemy zabrani w… podróż przez Disco & Ballroom lat 80. Niesiony złością i frustracją, w swych marzeniach Nicholas tworzy alternatywną, sprawiedliwszą i pełną muzycznych odniesień rzeczywistość dla osób z podobnymi doświadczeniami.

Beneath the Surface/ reż. Yero Timi-Biu, Jessica Ashman / UK / 2017 / 4 min. W salonie fryzjerskim we Wschodnim Londynie dwie 30-latki, Cherelle i Minomi, rozmawiają o swojej skomplikowanej, ćwierćwiecznej już relacji, przywołując zarówno wątki agresji, uprzedzeń i złamanego serca, jak i spełnienia. Ta krótka animacja opowiada o najlepszych przyjaciółkach, które dorastały w tej samej rzeczywistości, ale doświadczały jej zupełnie inaczej.

Essex Girls / reż. Yero Timi-Biu / UK / 2023 / 15 min.
Przywołujący w pierwszym odruchu skojarzenia z „typowymi” dla tego miasta białymi nastolatkami, „Dziewczyny z Essex” to film z nurtu 𝑐𝑜𝑚𝑖𝑛𝑔-𝑜𝑓-𝑎𝑔𝑒 portretujący pełne magii historie przyjaźni młodych czarnoskórych Brytyjek pod koniec pierwszej dekady XX w.

Black Barbie / reż. Comfort Arthur / Ghana / 2016 / 4 min.
Kiedy Comfort jako dziecko otrzymuje od matki czarną lalkę Barbie, zaczyna kwestionować swoje wyobrażenia o pięknie i własnej wartości. Dorastając, zaczyna wybielać skórę, aby poczuć, że wpasowuje się w oczekiwania – teoretycznie wielokulturowego – społeczeństwa. Ta krótka, ale pełna życia animacja, opowiadana przez samą reżyserkę, przedstawia osobistą historię “bycia czarną”, która rzuca światło na wpływ rasy na naszą tożsamość.

Teju’s Tale / reż. Teniola Zara King / UK/ 2021 / 15 min.
Film “Opowieść Teju” został oparty na prawdziwej historii babci reżyserki. Cofamy się w nim do 1956 r. Do Londynu przyjeżdża młoda dziewczyna Teju z Nigerii, aby zostać pielęgniarką. Na miejscu musi się jednak zmierzyć z rasizmem, dyskryminacją i rozczarowaniami.

AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. W latach 2023-2025 odbędą się XVIII-XX edycje festiwalu – jest to kontynuacja nieprzerwanej obecności festiwalu na polskiej scenie festiwalowej od 2006 roku. Od samego początku AfryKamera wychodziła naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Ważne dla integracji z widzami są nie tylko ciekawe filmy, ale także spotkania i rozmowy z twórcami, które zawsze są unikatowymi i cennymi okazjami dla polskiej publiczności na uczestniczenie w międzykulturowym i artystycznym dialogu. To również kluczowa forma realizacji misji festiwalu – dawania głosu twórcom z kontynentu oraz bezsprzecznie najwyższą wartością każdego festiwalu filmowego na światowym poziomie. Dodatkowo w czasie Festiwalu odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących: koncertów, spotkań, debat, warsztatów prezentacji kulinarnych i kulturowych.

Włączając widzialność to trzyletnia inicjatywa Fundacji Camera Femina obejmująca trzymiesięczne cykle interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, skupiających się na koncepcji intersekcjonalności. Każdy miesiąc poświęcimy innemu tematowi, wokół którego organizowane będą różnorodne formy działań, takie jak pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty i prezentacje artystyczne. W tym roku rozmawiamy o tożsamości, sprawiedliwości społecznej oraz ekofeminizmie, eksplorując je z perspektywy queerowo-feministycznej.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Kino CK

Barbara Sawicka