Festiwal Bliski Wschód

20:00 - 16.12.2023 - Sala Czarna - wstęp wolny - więcej
Festiwal Bliski Wschód

20:00 - 16.12.2023 - wstęp wolny - więcej

Spektakl jest adaptacją książki pt. „Czasy secondhand” autorstwa laureatki Nagrody Nobla – Swietłany Aleksiejewicz, która rzuca światło na utracone szanse dla kraju i przyszłości jego mieszkańców.

Morderca jest interesujący, niezależnie od tego, co mówią, morderca nie może być zwyczajny. Kogoś przyciąga… ciekawskiego… Zło hipnotyzuje…

Swietłana Aleksiejewicz

Mimo upadku ZSRR miliony ludzi pozostały w nim mentalnie. Wielu z nich dokonało straszliwych zbrodni w imię “świetlanej przyszłości”. Zagłada inteligencji, chłopstwa, Wielki Głód, masowe egzekucje, “trójki” wykonujące wyroki śmierci, które zapadają bez sądu i dochodzenia, Gułagi – wszystkie te zbrodnie pozostały bezkarne. Najbardziej przerażające jest to, że cały ten koszmar powraca za aprobatą lub milczącą obojętnością większości. „Nikt nie został osądzony, kaci zakończyli życie jako honorowi emeryci”.

• Kolorowe zdjęcie przedstawia mężczyznę stojącego po prawej stronie sceny, przed nim stoi drewniany stołek. W tle na ścianie widać cień sylwetki mężczyzny stojącego bokiem z uniesioną do góry ręką.
  • Kolorowe zdjęcie mężczyzny w średnim wieku, który stoi na tle fakturowanej w paski ciemnej ściany. Mężczyzna ma na sobie jasny sweter i wąsy, patrzy na kasetę magnetofonową trzymaną w dłoni.
  • Kolorowe zdjęcie mężczyzny w średnim wieku. Ubrany jest w koszulę i gruby rozpięty sweter. Stoi na scenie oświetlony nieregularnym światłem i patrzy przed siebie. W tle na ścianie widać niewyraźne obrazy z rzutnika.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku ubranego w gruby sweter. Stoi on na ciemnej scenie za ścianą przezroczystej folii.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku, który stoi na scenie i patrzy przed siebie. Jego sylwetka jest oświetlona czerwonym światłem, w ręku trzyma telefon komórkowy. W tle ściana migocząca na czerwono-niebiesko.

reżyser i wykonawca: Władzimir Piatrowicz; czas trwania: 45 minut

Język: rosyjski z polskimi napisami.

Projekt realizowany w ramach Rezydencji Artystycznej Białoruś i Ukraina realizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Sala Czarna

Peowiaków 12