Przestrzenie Sztuki

Work in progress rezydentów programu Przestrzenie Sztuki Lublin

18:00 - 26.09.2022 - przestrzenie Centrum Kultury - wstęp wolny / zapisy - więcej
Przestrzenie Sztuki

18:00 - 26.09.2022 - wstęp wolny / zapisy - więcej

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na próbę otwartą swoich rezydentek/rezydentów pracujących w Centrum Kultury w Lublinie nad nowym spektaklem tanecznym.

Jest to unikatowa okazja dla osób zainteresowanych tańcem, aby móc spotkać się i porozmawiać z twórczyniami/twórcami będącymi wciąż w procesie artystycznym. Pokaz jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Patostreaming to transmitowanie na żywo przekazów noszących znamiona różnego rodzaju patologii. W ciągu ostatnich kilku lat patostreamy zyskały dużą popularność, szczególnie wśród osób młodych. Do (pato)streamingów służą popularne platformy mediów społecznościowych, jak YouTube, Facebook czy Instagram. Patostreaming charakteryzuje się nieuchwytnością i przemijalnością. Podobnie, jak tzw. relacje na platformach społecznościowych, streamingi można obejrzeć dokładnie w momencie ich emisji. Stąd, wśród wielu odbiorców patostreamingu, pojawiają się objawy tzw. FOMO (Fear Of Missing Out), czyli realny lęk przed utratą doświadczenia. Właśnie takim lękom wychodzą naprzeciw portale streamingowe i społecznościowe, które wprowadzając możliwość subskrypcji, zapobiegają przeoczeniu, pominięciu czy zignorowaniu nowych wydarzeń.

• Biało-czarne zdjęcie. Portret młodego mężczyzny. Mężczyzna nie ma na sobie koszuli. Piera się o drewnianą barierkę, obok niego rośnie małe drzewko.
  • Zdjęcie. Portret młodej kobiety, Ma długiem kręcone blond włosy i szare oczy. Patrzy przed siebie.
  • Zdjęcie. Portret młodej kobiety. Ma rude, kręcone włosy i srebrny łańcuszek na szyi. Patrzy przed siebie, uśmiecha się.
  • Czarno-białe, artystyczne zdjęcie. Portret mężczyzny. Ma zamknięte oczy i otworzone usta. Po czole spływa mu pot. Mężczyzna ma na sobie błękitna bluzę na zamek. Bluza jest jedynym kolorowym elementem zdjęcia. Reszta jest czarno-biała.

Założeniem naszego projektu performatywnego jest zbadanie różnorodności patostreamów jako fenomenu społeczno-kulturowego. W ramach działania podejmiemy próbę zrozumienia i zdefinowania tego zjawiska za pomocą narzędzi choreograficznych i performerskich.
Zespół będzie pracował w sposób kolektywny, korzystając z narzędzi z obszaru choreografii, chorografii eksperymentalnej, improwizacji ruchowej oraz ruchu naturalnego ( Katie Duck, Ruth Zaphory), ale również działań z obszaru sztuk wizualnych i performatywnych. Interesują nas działania interdyscyplinarne. Będziemy bazować na praktykach choreograficznych, czerpiących z choreografii społecznej, polityczności ciała oraz somatyki (Diana Thielen, Florentina Holzinger, Renata Piotrowska-Auffret). Ważnymi narzędziami w pracy będą również narzędzia dramaturgiczne, tj. praca z materiałem wytworzonym podczas improwizacji, dokumentacja pomysłów, rozpisywanie struktur dramaturgicznych i rozbijanie ich, transfiguracja i inne. Patostreamerzy i patostreamerki często postrzegają i nazywają swoją działalność sztuką. Pojawia się zatem wciąż aktualne pytanie o jej granice w kontekście działań performatywnych w Internecie.

Pamela Leończyk – reżyseria, performans
Aleksandra Matlingiewicz – taniec, performans
Filip Kijowski – taniec, performans
Łukasz Wójcicki – taniec, performans, dramaturgia

Rezydenci zostali wyłonieni w ramach otwartego konkursu na rezydencję artystyczną programu Przestrzenie Sztuki Lublin.

„Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego”.

wstęp wolny / zapisy

Zapisy: