Mobilna Galeria Fotografii

09:00 - 06.08.2023 - plac przed Centrum Kultury - wstęp wolny - więcej
Mobilna Galeria Fotografii

09:00 - 06.08.2023 - wstęp wolny - więcej

W sierpniu Akademia Odkryć Fotograficznych zaprasza na plac przed Centrum Kultury, tym razem na wystawę historyczną „Pamiętamy o Powstańcach”.

Wystawa „Pamiętajmy o Powstańcach” powstała w ramach projektu „Śladami Powstańców Styczniowych w województwie lubelskim”. Wystawa jest efektem akcji społecznej – poszukiwań materialnych artefaktów związanych z Powstaniem Styczniowym, znajdujących się w prywatnych kolekcjach. Przystępując do tego projektu, byliśmy pełni obaw, czy znajdziemy przedmioty związane z tym niezwykle ważnym dla naszej historii wydarzeniem. Okazało się, że są osoby posiadające unikatowe pamiątki. Dzięki ich życzliwości, część tych przedmiotów prezentujemy na wystawie. Pragniemy podziękować Państwu Jolancie i Markowi Michniewskim, Panu Adamowi Konasowi, Panu Januszowi Kowalskiemu oraz Panu Pawłowi Sadowskiemu.

Wystawę uzupełniają fotograficzne obrazy autorstwa artysty Tomka Sikory. Autor stworzył zimowe impresje, będące efektem wielu dni spędzonych w plenerze. Wąwozy, lasy, pola – okolice Kazimierza Dolnego, w których walczyli i ginęli Powstańcy Styczniowi. Adekwatne wydają się słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego (…) Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi. (…)

Józef Skrzeczkowski

Partnerem organizacyjnym plenerowych wystaw Mobilnej Galerii Fotografii jest IDEA STUDIO.

Wystawa dostępna do 31 sierpnia

plac przed Centrum Kultury