Teatr Centralny

20:00 - 22.07.2024 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej
Teatr Centralny

20:00 - 22.07.2024 - wstęp wolny - więcej

Koncert ma na celu nie tylko uhonorowanie pamięci jednego z najważniejszych polskich bardów, ale również wyrażenie solidarności z białoruskimi artystami i działaczami walczącymi o wolność słowa i demokrację.

Białoruscy dysydenci, będący członkami grupy Kupałowcy, są znani z odwagi i determinacji w walce o prawa człowieka oraz zaangażowania artystycznego w przekazywanie ważnych społecznie treści.

Koncert ten będzie nie tylko okazją do zaprezentowania piękna i siły twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale również do podkreślenia uniwersalności jego przekazu. Piosenki Kaczmarskiego, pełne głębokich emocji i społecznej wrażliwości, doskonale oddają ducha walki o wolność i sprawiedliwość, który jest obecny również w sercach białoruskich dysydentów. Koncert będzie nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale również ważnym przesłaniem solidarności i wsparcia dla białoruskich artystów i działaczy. Przeddzień 20. rocznicy śmierci Kaczmarskiego chcemy przypomnieć jak wiele – i jak boleśnie – nas łączy z naszymi wschodnimi przyjaciółmi.

• Pośrodku sceny stoi aktor śpiewający do mikrofonu. W tle znajduje się czarno-biała projekcja z jego zbliżeniem na twarz. Jest ubrany na czerwono, jest bosy i trzyma w ręku czerwoną walizkę z napisem "KUPUJĄC KEBABA OSIEDLASZ ARABA". Po obu stronach sceny, nieco schowani za długimi czerwonymi lalkami motankami zwisającymi z sufitu, znajdują się dwaj muzycy. Podłoga jest biała, a pośrodku leży czarny dywan w kształcie mapy Białorusi, na którym stoi aktor.
  • Aktorka o jasnych włosach śpiewa do mikrofonu. Jest ubrana w czerwoną kamizelkę i trzyma w rękach kask kosmiczny. W tle widoczne są czerwone długie lalki motanki.
  • Muzyk w czerwonym kombinezonie gra na gitarze. Tło jest rozmazane, a dominuje kolor czerwony.
  • Muzyk w czerwonym kombinezonie i okularach gra na instrumencie. Tło jest rozmazane, a dominują kolory czerwony i czarny.
  • Aktor ubrany w czerwoną koszulę i czerwony kombinezon trzyma w ręku znak radiacji na patyku przypominający lizak. Śpiewa do mikrofonu, uśmiechając się. Tło jest rozmazane.

Dzięki nowoczesnej interpretacji muzycznej zespołu, piosenki Kaczmarskiego mają szansę zyskać zupełnie nowe życie, a aktorzy legendarnego ensamblu – aktualne i skuteczne narzędzie porozumienia także z polskim odbiorcą.

muzyka: Paweł Passini, Daniel Słomiński; obsada: Walencina Harcujewa, Alaksander Zelenko, Alaksander Kaziełło; scenografia: Aleksandra Konarska; produkcja: Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód / Centrum Kultury w Lublinie; premiera: 13 grudnia 2023 r.

Sala Widowiskowa

neTTheatre