19:00 - 19.03.2018 - Kino CK - 5 zł - więcej

19:00 - 19.03.2018 - 5 zł - więcej
Kup bilet

Wielowymiarowa i złożona tragikomedia, ukazująca losy pechowego oportunisty na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii Polski.

Aby przekonać dyrektora zakładu karnego, by pozwolił mu pozostać w bezpiecznych murach więzienia, Jan Piszczyk opowiada dzieje swojego życia. Od najmłodszych lat ścierały się w nim dwie odmienne cechy: ambicja i konformizm. Przyjmował kolejne wcielenia, jednak zawsze dopadało go „zezowate szczęście”: każdy uśmiech losu i każda okazja obracały się przeciwko bohaterowi. Dopiero w więziennej celi poczuł się zwolniony od odpowiedzialności i strachu przed własną tożsamością.

To ostatnie ukończone dzieło przedwcześnie zmarłego Andrzeja Munka, znakomitego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych, najwybitniejszego obok Andrzeja Wajdy przedstawiciela polskiej szkoły filmowej. Film jest adaptacją opowiadania „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” J. S. Stawińskiego – wybitnego scenarzysty, współtwórcy sukcesu polskiej szkoły filmowej, autora scenariuszy arcydzieł takich jak „Kanał”, „Eroica” czy „Pułkownik Kwiatkowski”.
Film zajął 7. miejsce w ogłoszonej przez „Kwartalnik Filmowy” ankiecie na najlepszy film polski, zyskując tytuł najlepszej polskiej komedii. Odwołuje się do znanych koncepcji z zakresu psychologii, filozofii i socjologii, takich jak „ucieczka od wolności” Ericha Fromma.

reżyseria: Andrzej Munk
komedia / Polska / 1960