Festiwal/Muzyka/Teatr

Dźwięki Słów: zobacz program tegorocznej edycji

„Dźwięki słów” to wielobarwny kalejdoskop wielkich muzyczno słownych emocji. Na program składają się recitale, musicale, spektakle muzyczne, koncerty i muzyczne zdarzenia uliczne. Ważne jest dla nas poszukiwanie sensu poprzez muzykę, teatr, słowo oraz spotkanie z ludźmi. Spotykają się tu muzycy, aktorzy, poeci i wokaliści rożnych pokoleń, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów zachowując estetyczną harmonię. Tegoroczna, piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 13- 17 czerwca.

Podczas pierwszych dni festiwalu w na placu Litewskim oraz placu po Farze będziemy mogli podziwiać Lorenzo Gianmario Galli’ego, ekscentrycznego Włocha, który w swoich barwnych widowiskach angażuje publiczność w energetyczną, muzyczną zabawę. Nie zabraknie także propozycji dla dzieci – muzycznych spektakli „Pan Lampa” w wykonaniuOlsztyńskiego Teatru Lalek oraz „Akademia Pana Kleksa” (Teatr Maska w Rzeszowie).

W tegorocznym programie zwrócimy się nie tylko w stronę nieprzemijalnych wartości, ale także doniosłych wydarzeń historycznych. Nie zabraknie w nim miejsca dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski oraz oddania hołdu wielkiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi z okazji 20. rocznicy jego śmierci. Część wydarzeń została przygotowana specjalnie na festiwal i będą to wykonania premierowe. W ten nurt wpisuje się koncert „Wieszcze” w wykonaniu Mai Kleszcz i Incarnations oraz spektakl Teatru Piosenki „Odpowiedzi spłonęły.”

W czerwcowe wieczory usłyszymy w Wirydarzu między innymi zespół Świetliki oraz Pablopavo i Ludziki. Pojawią się także wykonawcy nawiązujący do rozmaitych kultur i grup etnicznych. Wspomnieć tu można choćby wyrosłą z tradycji griotów Sonę Jobarteh, czy też ukraiński skład Dakh Daughetrs, prezentujący miks czarnego kabaretu, burleski, elektroniki i folku z punk-rockowym pazurem.

Uczestnicy spotkania z Grażyną Lutosławską będą mogli poznać szczegóły powstawania jej słuchowisk, a Teresa Drozda opowie o twórczości poetów piosenki – Jonasza Kofty, czy Marka Grechuty. Cytując Danutę Grechutę, chcemy podkreślać, że „sam głos nie jest wystarczającym walorem, chodzi jeszcze o wnętrze, ponieważ teksty trzeba umieć interpretować”.

Zobacz pełny program

Szczegółowe opisy wydarzeń znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej
Bilety dostępne w kasie Centrum Kultury i serwisie tiketto.pl

Kasa czynna: