Przed budynkiem Jesziwy oraz wewnątrz, w synagodze zabrzmią tradycyjne pieśni chasydów wareckich, kontynuatorów drogi Rabiego Widzącego z Lublina, a na przybyłych gości oczekiwać będzie lampka wina i tradycyjny poczęstunek.
Po sobotnim zachodzie słońca żegnamy szabat, recytujemy błogosławieństwa na wino, na zioła pachnące oraz na płomień świecy. Tak rozpoczyna się ceremonia hawdali – rozdzielenia dnia świętego od dnia powszedniego.
Melawe Malka czyli pożegnanie, „odprowadzenie Królowej”, to lekki posiłek spożywany tradycyjnie po zakończeniu szabatu, któremu akompaniują pieśni o proroku Eliaszu, opowieści o prawych ludziach, a nierzadko także tańce. Zwyczaj ten, którego wprowadzenie przypisuje się królowi Dawidowi, do dziś pielęgnowany jest w szczególności przez społeczność chasydów. W świat hawdali i uroczystej Czwartej Uczty, pełnej pieśni i chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu wprowadzi gości Symcha Keller.
Symcha Keller – urodzony w Łodzi, na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. Współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.
Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi, oraz w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, czy 60. i 75. rocznica powstania w Getcie Warszawskim.
Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.
15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po Holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.
Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Gra z wieloma muzykami, zawsze poszukuje własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny album pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019, dzięki wsparciu miasta Lublin, płytę „Chojze – Widzący z Lublina”. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.
Współzałożyciel wraz z żoną Szoszaną Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online