Wizualne

Inspiracje folklorem w sztuce współczesnej

W książce „Sklep potrzeb kulturalnych” Antoni Kroh, pisząc o kulturze Podhala, wykazuje na przykładzie stylu góralskiego, że estetyka ludowa nie jest całkiem oryginalna i samorodna lecz zapożycza z innych źródeł, często ze sztuki i wzornictwa profesjonalnego. W trakcie obróbki przez kulturę ludową nieraz gubi się subtelność oryginału. Jeśli idzie o zapożyczenia w drugą stronę – z folkloru przez zawodowych artystów i projektantów – to uważam, że najciekawsze wcale nie są dosłowne przeniesienia ludowych elementów w inny kontekst. Najciekawsza sztuka według mnie powstaje wtedy, gdy artystka czy artysta traktuje ludowość jako inspirację do stworzenia nowej, oryginalnej formy.

Malarka Karolina Matyjaszkowicz wykorzystuje folklor starosłowiański, legendy o rusałkach, południcach i im podobnych, sięga do pogańskich korzeni polskiej kultury. Wizualnie nawiązuje do wycinanki łowickiej, ale tworzy na tej bazie nowe, oryginalne kształty postaci, roślin i innych elementów nieznanych konwencjonalnej plastyce ludowej. Matyjszkowicz jest wspaniałą kolorystką, przy czym ma absolutnie nie ludowe podejście do koloru. Stosuje złamane kolory i bardzo szeroką gamę barwną (w wycinankach łowickich zwykle występują barwy proste i raczej ograniczona gama, kolory są powtarzalne).
Obrazy Karoliny Matyjaszkowicz można zobaczyć na jej stronie i na Instagramie.

John Galliano w kolekcji mody jesień/zima 2009/2010 zainspirował się bałkańskimi strojami ludowymi. Wykorzystując elementy bałkańskich strojów, zaprojektował jednak oryginalne ubrania i dodatki, zgodne z aktualną modą.
Film z pokazu można zobaczyć tutaj, a fotografie strojów tu.

Jym Davis, amerykański artysta, tworzy maski, które mogą się kojarzyć z szamańskimi maskami obrzędowymi, np. afrykańskimi lub z innych kultur, nie są to jednak kopie i mają inny cel. Jak pisze Davis na swojej stronie, jego maski są przeznaczone do ekspozycji w galerii sztuki lub do wykorzystania w performansach i przedstawieniach.
Maski Davisa obejrzycie na jego stronie i na Instagramie.

Katarzyna Hołda
Latające Warsztaty Rękodzieła