Edukacja/Taniec

Dramaturgia jako posługa – warsztaty z dramaturgii tańca

Słownik języka polskiego PWN definiuje posługę (ang. service) jako wykonywanie pracy dla kogoś lub za kogoś. W Polsce – poza kontekstem teatralno-literackim – dramaturgii wciąż nie definiuje się w ogóle.

Podczas pięciodniowego warsztatu wspólnie będziemy formułować nasze dramaturgiczne praktyki i dążenia oraz zastanowimy się nad posługowym
charakterem dramaturgii w kontekście tańca, choreografii i performansu. Będziemy problematyzować dramaturgię jako sposób myślenia, skrzynkę z narzędziami, praktykę zawodową, a także maszynę generującą struktury oraz teksty. Spróbujemy rozwinąć umiejętność mobilizowania pytań i wątpliwości oraz feedbackowania, a także porozmawiamy o nawigowaniu między twórczymi wizjami i interesami, o negocjowaniu instytucjonalnych
formatów i o empatycznych supermocach. Będziemy pracować z dramaturgiami znaczenia i doświadczania, analizując niełatwe relacje między nimi i ich sploty oraz dramaturgiczną pracę (z) ciałem.

Warsztat ma formułę teoretyczno-praktyczną: oprócz próby zmapowania obszaru nowej dramaturgii tańca oraz wskazania podstawowych jakości i umiejętności przydatnych w warsztacie dramaturga, zaproponujemy także praktyczne ćwiczenia w oparciu o wybrane projekty z obszaru tańca i performansu. Z grupą 10 uczestników_uczestniczek podzielimy się wypracowanymi przez nas narzędziami i strategiami dramaturgicznymi.
Warsztat przeznaczony jest dla osób praktycznie i teoretycznie zajmujących się sztukami performatywnymi, szczególnie tych zainteresowanych twórczą pracą z cudzymi pomysłami. W trakcie warsztatu będziemy korzystać z materiałów w języku polskim i angielskim

Prowadzący: Anka Herbut, Mateusz Szymanówka

HARMONOGRAM:
godz. 16:00 – 19:00
9.11-11.11
godz. 11:00 – 14:00 i 15:00 – 18:00
godz. 10:00 – 13:00

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztacie, prosimy o przesłanie uzupełnionego formularza zgłoszeń do 15.10.2021. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 18.10.2021.

Organizator oferuje:
– noclegi w dniach: 8 – 13 listopada 2021
(pokoje dwuosobowe z dostępem do aneksu kuchennego)
– lunch w formie jednego ciepłego posiłku w dniach 9 – 13 listopada 2021
– możliwość obejrzenia spektakli w ramach 25 Międzynarodowych Spotkań
Teatrów Tańca w dniach 10 – 12 listopada 2021
Koszt udziału w warsztacie to 150 zł.

Anka Herbut – dramaturżka działająca w obszarach choreografii, tańca i teatru. Autorka tekstów, scenariuszy i podcastów, badaczka, kuratorka. Zajmuje się głównie choreografiami i tańcami społecznymi, protestami oraz poezją i performatyką języka. Współpracowała m.in. z Wojtkiem Grudzińskim, Magdą Jędrą, Agnieszką Kryst, Pawłem Sakowiczem, Ulą Sickle, Krzysztofem Skoniecznym, Izą Szostak, Łukaszem Twarkowskim i Martą Ziółek oraz kolektywami IP Group i Teraz Poliż. W swoich projektach RUCHY OPORU, BRAVE SPACES i RUCHY SEGETALNE zastanawia się, co ciała robią i jakie praktyki ruchowe wykorzystują, żeby wyrazić sprzeciw. Współautorka audycji „Kto nie skacze” w społecznym Radiu Kapitał. Współpracuje z magazynem kultury „Dwutygodnik”.

Mateusz Szymanówka
– dramaturg i kurator zajmujący się choreografią, tańcem i współczesnym performansem. Jako dramaturg współpracował przede wszystkim z młodym pokoleniem choreografek i choreografów, mieszkających w Berlinie i w Warszawie, których praktyka artystyczna zakorzeniona jest w pytaniach stawianych przez współczesny feminizm i teorię queer. Pracował z i dla instytucji i inicjatyw, takich jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Nowy Teatr, Teatr Studio i festiwal Pomada w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Art Stations Foundation w Poznaniu, HAU Hebbel am Ufer i Performing Arts Festival w Berlinie. Od 2020 roku pracuje jako dramaturg tańca w berlińskiej Sophiensaele oraz dyrektor artystyczny festiwalu Tanztage Berlin.

Warsztat jest organizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.