Przejdź do treści
ESM 2023/Muzyka

14. Lublin Jazz Festiwal

W dniach 10 – 16 lipca odbędzie się kolejna edycja najbardziej rozpoznawalnego festiwalu jazzowego we wschodniej Polsce! Podczas tygodniowego święta muzyki w Europejskiej Stolicy Młodzieży usłyszymy wybitnych artystów z różnych stron świata.

W Wirydarzu CK usłyszymy m.in. polskie projekty, oryginalnie łączące jazz ze współczesnymi brzmieniami, jak kultowy Skalpel w wersji elektroinstrumentalnej, Michał Jan & Immortal Onion czy Zvanai. Wyjątkowym wydarzeniem będzie recital Urszuli Dudziak z okazji jej 80-tych urodzin, podczas którego artystka zaprezentuje utwory pochodzące z jej albumów studyjnych, jak i piosenki innych wykonawców jazzowych.

  • Na zdjęciu znajduje się dojrzała, elegancka kobieta, która trzyma w obu swoich dłoniach lustro o nieregularnym kształcie. Jest to kształt, owalny, lekko spłaszczony z w kierunku końcówek, które się zaostrzają. W środku lustra znajdują się dwa otwory. Przez jeden kobieta przeplata palce prawej dłoni. Drugi otwór przykłada w miejsce prawego oka, którego nie widać, bo przykryte jest włosami. Widocznym okiem kobieta zerka ku górze i delikatnie unosi usta do uśmiechu.
  • Zdjęcie przedstawia dwóch dorosłych muzyków, którzy występują w pustej przestrzeni. Widać ich tylko do pasa. Mężczyzna po lewej stronie ma okulary a jego ręce są założone i schowane dłonie. Jego postawa jest wyprostowana i z poważną miną. Człowiek stojący obok ma dłonie schowane za plecami. Jest delikatnie pochylony i z lekkim uśmiechem spogląda w obiektyw.
  • W centralnym punkcie fotografii znajduje się czwórka dorosłych muzyków. Od lewej strony znajduje się mężczyzna z trąbką, mężczyzna trzymający flet, kobieta obejmująca lewą dłonią gryf kontrabasu. Obok kobiety stoi wystający zza kontrabasu mężczyzna, który trzyma patyki do perkusji. Wszyscy zachowują powagę, mając przy tym bardzo delikatne uśmiechy. Muzycy stoją w przestrzeni wypełnionej dużą ilością rzeczy. Za nimi znajduje się okno, wysokie kwiaty doniczkowe, krzesła i stół. Na ścianie jest 8 zegarków.
  • Na pierwszym planie zdjęcia widać dwóch młodych mężczyzn, którzy siedzą na krzesłach. Z lewej strony mężczyzna ma zarost i jest delikatnie zgarbiony. Trzyma łokcie na kolanach, dotykając palcami prawej dłoni o stojący przed nim taboret. Pan po prawej stronie ma delikatnie dłuższe włosy, które zasłaniają mu uszy. Między nimi jest stół, za którym znajduje się druga para młodych muzyków. Mężczyzna po lewej stronie trzyma ręce na stole, natomiast mężczyzna z prawej opiera łokieć na stole i dłonią przytrzymuje brodę. Jako jedyny ma czapkę z daszkiem i okulary. Wszyscy ubrani są w eleganckie koszule.
PROGRAM:
10.07 / poniedziałek
godz. 20:00 – LUBELSKIE PREMIERY: 7:7 PROJECT / prapremiera / Wirydarz CK
11.07 / wtorek
godz. 20:00 – LUBELSKIE PREMIERY: TRANSatlantyk feat. Piotr Damasiewicz / prapremiera/ Wirydarz CK
12.07 / środa
godz. 19:00 – Konkurs JAZZiNspiracje – finał / Wirydarz CK
13.07 / czwartek
godz. 18:00 – Superminimalism – laureat konkursu JAZZiNSPIRACJE 2022 / prapremiera Wirydarz CK 
godz. 20:30 – Recital Urszuli Dudziak z okazji 80-tych urodzin / Wirydarz CK 
14.07 / piątek
godz. 19:00 – Zvanai / premiera / Wirydarz CK
godz. 20:30 – Purple is the Color / Wirydarz CK
godz. 22:00 – Skalpel / Wirydarz CK
15.07 / sobota
godz. 19:00 – Nezlamni Quartet / premiera / Wirydarz CK
godz. 20:30 – Jazz Re:freshed – Richard Spaven Trio feat. Tendayi / premiera / Wirydarz CK
godz. 22:00 – Jam Session
16.07 / niedziela
godz. 18:30 – Michał Jan x Immortal Onion / Wirydarz CK
godz. 20:00 – Steve Turre Sextet / Wirydarz CK

Na wirydarzowej scenie wystąpi także jeden z najbardziej utytułowanych i uznanych puzonistów w historii, który jest pionierem grania na…muszli, czyli Steve Turre. Ponadto w programie znajdziemy reprezentację młodej brytyjskiej sceny jazzowej w ramach bezprecedensowej współpracy polskiego festiwalu jazzowego z uznaną wytwórnią Jazz Re:freshed. Nie zabraknie też najciekawszych współczesnych projektów z UkrainyAustrii.

Sprawdzimy również co ciekawego w muzyce dzieje się na lokalnym podwórku, dzięki prezentacjom w ramach bloku Lubelskie premiery. Poznamy także kolejnych laureatów tegorocznego konkursu młodych talentów JAZZiNSPIRACJE oraz zaprezentujemy najnowsze festiwalowe wydawnictwo płytowe ze zwycięzcami poprzedniej edycji – Superminimalism.

  • Zdjęcie przedstawia parę młodych muzyków, którzy stoją na tle ściany pokrytej bluszczem. Jest środek dnia. Od lewej strony kobieta obok niej mężczyzna.Mężczyzna jest wyraźnie zadowolony i uśmiechnięty, a kobieta ma odrobinę bardziej poważny wyraz twarzy. Oboje trzymają w rękach instrumenty dęte. Kobieta ma klarnet a mężczyzna puzon.
  • Na zdjęciu są, połączone z różnych zdjęć w całość, portrety czterech muzyków. Dwoje z nich, którzy występują z lewej strony fotografii mają spojrzenie skierowane w swoją prawą stronę. Pozostała dwójka zwraca swoje głowy w lewo. Na każdym z mężczyzn występują abstrakcyjne, nieregularne kształty, które przysłaniają części ich głów a nawet szyje. Pierwszy od prawej strony, jako jedyny ma na głowie czapkę. Poniżej wszystkich postaci są przedstawione ich odbicia. Zostały one roztrojone, pokolorowane i delikatnie zniekształcone.
  • Na pierwszym planie fotografii widać trzech mężczyzn. Wszyscy stoją między i na kablach. Znajdują się w studiu muzycznym a za nimi jest perkusja. Wszyscy skierowani się prosto w stronę aparatu. Mężczyzna z lewej strony ma czapkę, dużą brodę i ręce schowane za plecami. Ubrany jest na sportowo tak jak pan znajdujący się w środku. Muzyk ma czapkę z daszkiem oraz delikatnie zdziwiony ale i uśmiechnięty wyraz twarzy. Jego prawa ręka jest swobodnie opuszczona przy ciele, natomiast lewa schowana jest za plecami. Ostatni z panów jest delikatnie wysunięty do przodu. Trzyma ręce przed sobą a jego głowa jest lekko przechylona w prawą stronę przy czym wydaje się być zadowolony.
  • W dolnej części zdjęcia widać liczną grupę ludzi, którzy zwróceni są tyłem do obiektywu. Wszyscy patrzą na scenę, w której centrum stoi stół z napisem „Skalpel”. Za nim jest dwóch mężczyzn grających na instrumentach elektronicznych, a przed nimi są laptopy. Po lewej stronie jest delikatnie zgarbiony mężczyzna, który trzyma w rękach po dwie pałki i gra na dużych cymbałach. Z prawej strony jest jeszcze dwóch mężczyzn. Pierwszy gra na kontrabasie a drugi na perkusji.

Koncertom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia w postaci wystaw, spotkań, jam session oraz wspólnego, muzycznego brunchu na „Jazz dobry!”.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
10-31.07 – JAZZ NOT WAR – wystawa prac finalistów Międzynarodowego Konkursu Plakatu / Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej / I piętro
10-16.07 – Wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwalu / korytarz Oratorium CK
14.07 / godz. 17:00 – „Święta tradycja, własny głos: opowieści o amerykańskim jazzie” – spotkanie autorskie i wykład Piotra Jagielskiego / Filia nr 2 MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie z siedzibą w CK
15.07 / godz. 22:00 – Jam Session: improwizowana sesja muzyczna / Wirydarz CK
15-16.07 / godz. 11:00-13:00 – Jazz Dobry! – brunch na świeżym powietrzu z muzyką na żywo
Opera Avangard / Wirydarz CK

BILETY I KARNETY:

Dostępne w kasie CK oraz online.
Bilety całodzienne i karnety dostępne są TYLKO w kasie CK.

Kasa czynna:
w poniedziałki w godzinach 10:00-17:00, od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

tel. 81 466 61 40 oraz 728 474 209
kasa@ck.lublin.pl

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl