Przestrzenie Sztuki/Teatr/Wizualne

Wystawa scenografii teatralnej w Wirydarzu CK

W Wirydarzu CK zaprezentujemy wystawę scenografii do spektakli zrealizowanych wspólnie przez Teatr Provisorium i Kompanię „Teatr”: „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Do piachu” oraz samodzielnie przez Teatr Provisorium: „Bracia Karamazow”, „Lód”, „Punkt Zero: Łaskawe”.

• Zdjęcie. Scena ze spektaklu. Grupa mężczyzn wychyla się z drewnianej ramy okna. Przepychają się, mają przerażone miny, próbują uciekać. Za nimi dym. Na scenę pada pomarańczowe światło. „Ferdydurke”
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu. Na drewnianym, dwukołowym wozie leży gramofon, skrzynka i rozpatrzony korpus zwierzęcia. O wóz oparta jest strzelba. Z boku stoi żołnierz. „Do piachu”
  • „Punkt Zero: Łaskawe”
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu. Mężczyzna trzyma w rękach przewody rozruchowe. Jest przejęty. Za nim znajduje się elektroniczna aparatura oraz tabliczka z napisem ostrożność, nie dotykać. „Lód”
  • „Punkt Zero: Łaskawe”

Za koncepcją wystawy stoi Jan Piotr Szamryk – wieloletni członek i kierownik techniczny Teatru Provisorium i Kompanii „Teatr”.

Praca w Teatrze Provisorium to wiele lat mojego życia, zmagań i niewątpliwych sukcesów. To także zżycie się ze scenografiami do wszystkich spektakli, które powstały w tym czasie. Jednym z najważniejszych aspektów są wspomnienia wielu ludzi, którzy przewinęli się w tej pracy. Wielu z nich potem stało się współpracownikami Centrum Kultury w Lublinie, a następnie przerodzili się w uznanych w całej Polsce realizatorów teatralnych i scenicznych. To także wspomnienia godzin przestanych na granicach, przygód, kłopotów, problemów, które wydawały się nie do rozwiązania.
Wiem, że ten świat nam powoli odpływa i chciałbym go trochę zatrzymać, uchwycić. Okazją ku temu jest 50-lecie istnienia Teatru Provisorium oraz premiera książki przygotowanej przez Jacka Brzezińskiego. Wystawa powstała z myślą i w podziękowaniu dla wszystkich, którzy byli z nami na tej drodze: aktorów, techników, menadżerów, kierowców, pomocników.
Aspekt scenograficzny zawsze stanowił ważny walor Teatru Provisorium. Były scenografie małe i przenośne („Ferdydurke”), niezwykle plastyczne („Do piachu”) i ascetyczne („Punkt Zero: Łaskawe:). Ale był również szalony wir koła w „Braciach Karamazow” i tyle efektowna, co problematyczna cewka Nicoli Tesli w „Lodzie”.
Wielu scenografii już nie ma, podobnie jak samych spektakli, których nie da się już chyba odtworzyć. Żałuję na przykład, że nie mam możliwości zaprezentować elementów przygotowanych przez Roberta Kuśmirowskiego do „Homo Polonicus”. Te, które znajdują się na wystawie prezentowanej w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie, udało się ocalić. Autorami byli współpracujący przez lata z Provisorium Jerzy Rudzki, Robert Kuśmirowski czy Justyna Łagowska. Chciałbym raz jeszcze pokazać świat Provisorium i Kompanii w tej formie.
Otwarcie wystawy odbędzie się 14 października 2023 r. Jest powiązana z dwoma wydarzeniami: promocją książki Jacka Brzezińskiego „Teatr Provisorium. Historia Subiektywna (1971-2021)” oraz 28. edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Zarówno Teatr, jak i Festiwal, stanowią istotną część mojej pracy zawodowej. Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja plakatów i zdjęć z archiwum Teatru Provisorium.

Jan Piotr Szamryk

Wystawa będzie czynna w dniach 15-30 października 2023 r. w godzinach 18:00-22:00 w Wirydarzu CK.

Oprowadzanie po wystawie przez Janusza Opryńskiego i Piotra Szamryka odbędzie się :
21.10 / sobota / godz. 20:30
22.10 / niedziela / godz. 20:15

Więcej szczegółów na temat wystawy znajduje się tutaj.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.