Kino CK w kwietniu

Kwietniowy repertuar Kina CK jest pełen filmowych perełek i z pewnością zadowoli każdego fana srebrnego ekranu. Przed nami dwie premiery, konkurs autorskiej polskiej animacji, trudne lekcje z historii oraz opowieści o sztuce i artystach.

• Zdjęcie przedstawia dojrzałego mężczyznę i młodą kobiet, którzy siedzą na ławce. Oboje są zadowoleni, szczęśliwi, patrzą w górę, radośnie w niebo.
  • Na szczycie góry zgromadzeni są górale, którzy zadowoleni są z wspinaczki i osiągniętego celu. W tle powiewa czerwona flaga.
  • Zdjęcie przedstawia pokój sypialny w kolorze czerwonym ze złotymi ornamentami w stylu chińskim, duże łóżko z bordową kapą na której leży młody mężczyzna w białym szlafroku. Mężczyzna czyta książkę. Na łóżku leży również biały kudłaty pies.
  • Zdjęcie przedstawia nauczycielkę i ucznia w szkole. Oboje siedzą w osobnych ławkach. Nauczycielka bacznie obserwuje ucznia. Uczeń jest zapatrzony i zamyślony, nie zwraca uwagi na otoczenie.
  • Animowani chłopak i dziewczyna wpadają sobie w ramiona, w tle jezioro i drzewa.

W Kinie CK zobaczymy premierowo „Przysięgę Ireny”. To polsko-kanadyjska produkcja, która przybliża postać bohaterskiej – Ireny Gut-Opdyke, która w czasie II wojny światowej postanawia uratować przed straceniem polskich Żydów. Nie zabraknie też wątków muzycznych: „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to długo oczekiwany, pierwszy film fabularny o muzycznej ikonie. Film stanowi bezkompromisowe spojrzenie na współczesną machinę sławy i wielki hołd dla wyjątkowego talentu.

Zobaczymy także dwie produkcje wyreżyserowane przez Wima Wendersa. Premierowy „Anselm” to portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera. Dokument ukazuje artystyczną działalność malarza i rzeźbiarza, który poprzez swoją sztukę konfrontował niemieckie społeczeństwo z dziedzictwem III Rzeszy. W „Perfect Days” Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

W napięciu trzymać nas będzie „Pokój nauczycielski”, gdzie reżyser pokazuje najważniejsze tematy publicznej debaty: o rasizmie, sprawiedliwości czy odpowiedzialności. Z kolei Kino Sztuczka zaprezentuje oscarową, wizjonerską animację mistrza gatunku Hayao Miyazakiego „Chłopiec i czapla”.

PROGRAM:

godz. 18:00 – Biała odwaga
godz. 20:15 – Orlando – moja polityczna biografia
7.04 / niedziela
12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2024 / Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! (TDMG!)
godz. 11:00-12:05 – blok szkolny (12-15 lat)
godz. 12:30 – blok przedszkolny (3-6 lat)
godz. 14:00 – blok wczesnoszkolny (6-11 lat)
godz. 17:00 – Kino 5 zmysłów: Przeżyć [AD] [CC]
godz. 18:45 – Biała odwaga
9.04 / wtorek
godz. 18:00 – Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA – kategoria studencka i animowane fraszki
10.04 / środa
godz. 18:00 – Kinoteatr Projekt: Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA  – kategoria producencka
11.04/ czwartek
godz. 18:00 Benshi: Jojo Rabbit
12.04 / piątek
godz. 18:00 – Anselm [przedpremiera]
godz. 20:00 – Pokój nauczycielski
13.04 / sobota
godz. 18:00 – Pokój nauczycielski
godz. 20.00 – Mur
14.04 / niedziela
godz. 17:00 – Mur
godz. 19.15 – Pokój nauczycielski
17.04 / środa
godz. 18:00 – LFF Cały rok: Rybne szaleństwo
18.04/ czwartek
godz. 18:00 – Benshi: Club Zero
  • Zdjęcie przedstawia kobietę w studio nagraniowym. Kobieta trzyma przy uchu odsłuch a przed sobą ma mikrofon na statywie. Za jej twarzą rozświetlone jest ciepłe źródło światła.
  • Kadr z filmu. Zbliżenie na twarze dwóch młodych kobiet. Twarz blondynki ucina prawa krawędź kadru, tak, że widzimy lewą połowę jej twarzy. Za nią stoi kobieta o ciemnych włosach, połowę jej twarzy zasłaniają włosy blondynki.
  • Kadr z filmu. Basen o przejrzystej, turkusowej wodzie. Wzdłuż jego krawędzi, pod wodą znajduje się zrobiona z drążków leżanka. Leży na niej 12 osób – mężczyzn i kobiet, starszych i młodszych, w strojach kąpielowych. Wszyscy mają zamknięte oczy.
  • Zdjęcie przedstawia widok na wzgórze na którym rozstawione są monumentalne rzeźby przypominające muzy, blokowiska. Wśród rzeźb widoczna jest postać mężczyzny ubranego na czarno. Całość utrzymana w ponurej kolorystyce.
  • Kadr z filmu przedstawia kolorową wyspę pełną małych różowych stworzeń z czułkami i wyłupiastymi oczami.

W pierwszym tygodniu kwietnia na ekranie Kina CK zobaczyliśmy film „Orlando – moja polityczna biografia”. To fabularyzowany dokument o kulturze, sztuce i aktywizmie, inspirowany Wirginią Woolf. Z kolei „Biała odwaga” Marcina Koszałki to historia dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Bohaterami filmu są dwaj bracia kochający tę samą kobietę, którzy zmuszeni do trudnych wyborów, staną po przeciwnych stronach sporu. Sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.  Na ekran Kina CK powraca także poruszający dokument „Mur” w reżyserii Kasi Smutniak. Film opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z punktu widzenia działających tam aktywistów.

W ramach kwietniowej odsłony Benshi zobaczymy 4 filmy z cyklu Mistrz i uczeń. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak „Obsesja”, czyli gęsty, tajemniczy thriller z brawurową rolą Natalie Portman. Poza tym zobaczymy kreślony grubą kreską satyry „Jojo Rabbit”, stawiający pytania o granice ludzkich idei „Club Zero” oraz absolutnie majestatyczne dzieło Paolo Sorrentino „Młodość”.

Kwiecień to także czas O!PLA, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji wraz z jego częścią dedykowaną dzieciom: O!PLA Dzieci. W ramach konkursu „Teraz Dzieci Mają Głos!” publiczność stanowiąca jury będzie głosować bezpośrednio po seansach podzielonych na 3 kilkudziesięciominutowe bloki w trzech kategoriach wiekowych.

Do zobaczenia w kinie!

Bilety na seanse dostępne są w kasie CK oraz online.
Kasa CK czynna:
poniedziałek-piątek / godz. 10:00-18:00
sobota / godz. 15:00-18:00
oraz godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.