Warsztaty/Wizualne

Warsztat portretu

Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na warsztat portretu.

Od strony technicznej poświęcony będzie pracy kamerą wielkoformatową na ciętej błonie. Komplikacje wynikające z tej metody powodują, że cały proces fotografowania jest wyraźnie rozłożony w czasie. W konsekwencji powoduje to pełniejsze przyswajanie wiedzy, sprzyja skupieniu i myśleniu. Proces portretowania odbywa się pomiędzy przestrzeniami ciemni fotograficznej i studia. Jest to również nauka patrzenia na całokształt człowieka. Tego typu portretowanie jest procesem tyle technicznym co psychologicznym. Narzędzia, którymi będziemy pracować nie są bez znaczenia – mają zasadniczy wpływ na ogólny efekt. Do pracy wykorzystamy dziewiętnastowieczny aparat podróżny. Optyka zamontowana do tego aparatu pamięta czasy skrzynek dagerotypowych i jest to konstrukcja legendarnego Petzvala. Niełatwa w pracy, lecz dająca niespotykane rezultaty.

Warsztat odbędzie się w dniach 6-08.04.2018r. (piątek – niedziela) i będzie podzielony na trzy etapy:

•  06.04. godz. 18.00-20.00: wprowadzenie, zapoznanie z aspektami technicznymi i przykładowymi portretami
  •  07.04. godz. 11.00-18.00 : portretowanie i wywoływanie błon ciętych
  •  08.04, godz. 11.00-18.00: Odbijanie (metoda kontaktowa) na papier barytowany, suszenie odbitek na szybach.

Każdy z uczestników wypracuje jeden portret,a odbitkę papierową (wraz z negatywem) zabierze ze sobą. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnie wybranego modela (np. zrobić zdjęcie bliskiej osobie).
prowadzenie:
Marcin Sudziński

Koszt warsztatów: 400 zł/osoba, Pracownia zapewnia sprzęt fotograficzny i ciemniowy, materiały do pracy (chemia, błony, papier), studio i ciemnię.
Ze względu na komfort pracy ilość miejsc jest ograniczona i wynosi 6 osób.
Zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: marcin.sudzinski@gmail.com
Opłatę przyjmujemy na konto Centrum Kultury w Lublinie: Pekao SA 61 1240 1503 1111 0010 0136 6780