Taniec/Warsztaty

Dalcroze nieodkryty – Laboratorium: warsztaty dla choreografów, tancerzy i muzyków

Lubelski Teatr Tańca zaprasza do udziału w warsztatach dla choreografów, tancerzy i muzyków, prowadzonych przez Martę Zawadzką. „Dalcroze nieodkryty – Laboratorium” to projekt badawczy, realizowany głównie przez warsztaty / wykłady performatywne z udziałem tancerzy współczesnych, mający na celu przybliżenie metody Emila Jaques-Dalcroze’a.

Metoda ta, powszechnie znana jako RYTMIKA, będąca cielesnym doświadczaniem muzyki, jest jedną z ważniejszych metod wykorzystywanych w procesie edukacji muzycznej, a także jest doskonałym „narzędziem” do świadomej pracy z muzyką dla współczesnych tancerzy i choreografów.
RYTM nadaje sens i formę wszelkim przebiegom dźwiękowym. RYTM i RUCH są ze sobą silnie związane: każdy RUCH ma swój RYTM, RYTM jest ruchem samym w sobie. Odczucie RUCHU możliwe jest jedynie przez doświadczanie go własnym ciałem.

Rytmika to podstawa całej metody, która przede wszystkim polega na odtwarzaniu przebiegu muzycznego poprzez ruchy ciała. Z założenia rytmika nie zajmuje się ani warsztatem muzycznym, ani techniką ruchu samą w sobie, polega przede wszystkim na uwidocznieniu relacji człowieka i jego stosunku do muzyki. Elementami muzyki, które najbardziej oddziałują na ruch ciała są rytm, tempo i dynamika. Realizacje ruchowe odzwierciedlające w muzyce nie tylko przebiegi rytmiczne, ale też dynamikę, tempo, artykulację, kierunek linii melodycznej Dalcroze nazwał plastyką ożywioną (plastique animèe).

Emil Jaques-Dalcroze – muzyk, kompozytor, pedagog – żył na przełomie XIX i XX w. Działalność Dalcroze’a przyciągała artystów różnych dziedzin, a on sam – dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na ruch – wymieniany jest w historii tańca jako jeden z ważniejszych jego reformatorów.

prowadzenie: Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog, teoretyk tańca, muzyk. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 r.). Współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego również warsztaty: z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała. Współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi i organizacjami pożytku publicznego. Autorka artykułów nt. tańca. Członek zarządu Polskiego Forum Choreologicznego.

Termin: 7-9 grudnia 2018
Harmonogram zajęć:
7 grudnia (piątek), godz. 19.00-21.00
8 grudnia (sobota), godz. 11.00-14.00 oraz 16.00-19.00
9 grudnia (niedziela), godz. 12.00-14.00
Laboratorium zakończy kameralny pokaz pracy 9 grudnia, godz 16.00 w Sali prób nr 4

• Zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: warsztaty.taniec@ck.localhost
    Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
    Szczegółowe informacje o warsztatach dostępne na stronie ltt.art.pl oraz pod numerem tel: 660 577 716.

Warsztaty bezpłatne. Wymagany jest udział w całym procesie warsztatowym.

Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego MKiDN, przybliżający metody pracy z muzyką Emila Jaques-Dalcroze’a i „zrozumienie” jej poprzez doświadczenie cielesne.