Galeria online wystawy fotografii „Anatomia zmiany”

Fotografie tworzące wystawę „Anatomia zmiany” powstały podczas warsztatów odbywających się w ramach tegorocznej edycji Centralnego Placu Zabaw.

Jedyna stała rzecz, to zmiana. Dokonuje się ciągle i dotyka wszystkich aspektów naszego życia. Zmieniają się nawyki, wszelkie aktywności, relacje, interakcje, przyzwolenia i zakazy, to jak pracujemy, wypoczywamy, czy też jak myślimy.

Wiosna i lato 2020 roku to lawina zmian, którym uległo nasze życie. Kontrola nad rzeczywistością okazała się w wielu aspektach złudzeniem. Niektóre z ostatnich zmian dotyczących naszej codzienności są tymczasowe, ale inne pozostaną z nami na stałe. Wobec jednych bywamy aktywni, opieramy im się, a wobec innych pozostajemy pasywni – poddajemy się im. Pewne zmiany identyfikujemy szybko, inne zauważamy po czasie, lub wcale.

Istotą fotografii dokumentalnej jest rejestracja zmian, czy też stanu przed i po. Zapis momentów, które nie zatrzymane w kadrze, byłyby trudne do identyfikacji, albo wręcz niezauważalne. Fotografia pozwala na zatrzymanie, próbę refleksji, zdefiniowania czy choćby porównania. Patrzymy na sfotografowanych ludzi, rzeczy, zjawiska, idee. Niektóre są nowe, a inne dobrze znane, ale osadzone w zupełnie nowym kontekście, wywołujące inne skojarzenia i nastroje niż jeszcze nie tak dawno temu. Codzienne zajęcia, to jak pracujemy, uczymy się, wypoczywamy, jak wyglądają nasze spotkania, komunikacja, gesty, jak używamy przestrzeni publicznej i jak funkcjonujemy w przestrzeni prywatnej.

Trudno znaleźć aspekt rzeczywistości, który nie uległ zmianie w ostatnich miesiącach. Udokumentowanie wszystkich tych zmian jest równie nierealne, co ich zatrzymanie. Jedyne zatrzymanie zmiany na jakie możemy liczyć, to zatrzymanie w kadrze.

Fotografie tworzące wystawę „Anatomia zmiany” powstały w trakcie warsztatów odbywających się w Centrum Kultury w Lublinie w dniach 12-20 sierpnia 2020 roku.
Koncepcja, prowadzenie warsztatów i opracowanie wystawy: Tomasz Kulbowski.
Uczestnicy warsztatów: Antoni Karapuda, Mariia Khlynova, Jan Ligaj, Małgorzata Ostasz-Szeliga, Iwona Smal, Daniel Somber, Paweł Świć, Zbigniew Wójcik.

Część z nich można obejrzeć na wystawie znajdującej się na placu przed Centrum Kultury – sprawdź szczegóły.

fot. Jan Ligaj

fot. Paweł Świć