Festiwal/Muzyka/Spotkanie

15. Wielokulturowy Lublin

Przed nami 15. edycja wydarzenia, które zmieniło kulturalne oblicze Lublina oraz zaktywizowało społeczność mniejszości narodowych i religijnych miasta. Z okazji jubileuszu zapraszamy na 3 dni pełne muzyki, tańca i poznawania się.

• Zdjęcie. Na scenie znajdują się muzycy w tradycyjnych ludowych strojach. Dają koncert.
  • Czarno-białe zdjęcie. W pomieszczeniu znajduje się mężczyzna, gra na flecie. przed nim stoi fortepian.
  • Zdjęcie. Przed konsolą stoi DJ. Jest ubrany w luźną, wzorzystą koszulę. Ma długą, rudą brodę. Na ścianie znajdują się kolorowe grafiki.
  • Zdjęcie. Przedstawia ludzi wsiadających do autobusu. Na wyświetlaczu nad szybą pojawia się napis: Wielo Kulturowy.

1 lipca, w rocznicę podpisania Unii Lubelskiej, zabrzmi w Wirydarzu muzyka Karaimów – najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce. Wszystko dzięki Karolinie Cichej i Spółce. W sobotę wysłuchamy koncertu jubileuszowego, stworzonego specjalnie na tę okazję. Pochodzący z Lublina kompozytor i pianista Atanas Valkov opowie o swoich bałkańskich korzeniach w utworach jazzowych. Nie zabraknie także brzmień orientalnych i żydowskich.

Festiwalowa muzyka porusza nie tylko naszą artystyczną i emocjonalną płaszczyznę, nie tylko umysł, ale również ciało. Czasem na taneczną ekspresję będzie after party z DJ Uszy Duszy. EsTropical – łączenie muzyki tropikalnej i orientalnej, selekcja afro, latin, asian i world music, której spoiwem są soul, funk dub i disco. W specjalnie przygotowanych sektorach w przestrzeni Wirydarza Centrum Kultury będziecie mogli zapomnieć się we własnej tanecznej improwizacji, która, mamy nadzieję, stanie się Waszą naturalną odpowiedzią na „dźwiękowy impuls do tańca”.

PROGRAM:

1 lipca / piątek
godz. 20:30 – Karolina Cicha i Spółka: Karaimska Mapa Muzyczna / Wirydarz CK / wstęp wolny

2 lipca / sobota
godz. 20:30 – Atanas VALKOV i goście: Etnodusza / Wirydarz CK / wstęp wolny
godz. 21:30 – DJ Uszy Duszy: Estropical After Party / Wirydarz CK / wstęp wolny

2-3 lipca / sobota-niedziela
godz. 10:00-16:30 – Autobus Wielokulturowy / przestrzenie Lublina / wstęp wolny/zapisy

W tym roku powróci także Autobus Wielokulturowy, cieszący się zawsze dużym zainteresowaniem odbiorców. 2 i 3 lipca wyruszymy w trasę po Lublinie, odwiedzając miejsca związane z codziennością mniejszości narodowych i religijnych. Na wycieczki obowiązują zapisy.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.