Przestrzenie Sztuki/Teatr

Teatr w sierpniu? Tylko w Centrum Kultury

Sierpień to zwyczajowo miesiąc, w którym teatry są zamknięte, ale nie w Centrum Kultury w Lublinie! Wręcz przeciwnie! Kurtyna jeszcze długo nie opadnie, a przed lubelską publicznością wystąpią nie tylko lokalni artyści.

• Zdjęcie. Scena ze spektaklu "Chór sierot". Na środku sceny stoją dwie kobiety w garsonkach. Patrzą na siebie z przestrachem. Kobiety otacza grupa ludzi, leżących na podłodze i unoszących do góry nogi, na stopach podtrzymują po jednym czarnym bucie.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu "Ślepcy". 6 kobiet w białych halkach stoi w obskurnych kabinach prysznicowych, przed którymi stoi 5 dużych, blaszanych wiader.
  • Dwóch mężczyzn w identycznych szarych bluzach siedzi przy stole. Patrzą na siebie. Są uśmiechnięci.
  • Zdjęcie. Aktorzy Teatru Seniora znajdują się na scenie. Stoją w dwóch rzędach. Na samym przodzie stoi mężczyzna, dwie osoby ciągną go za ręce.

HARMONOGRAM POKAZÓW:

5, 6 sierpnia / godz. 20:00 oraz
24, 25 września / godz. 20:00 / Wirydarz CK /
  bilety 70/50/40 zł
Scena InVitro – Ryngraf / reż. Łukasz Witt-Michałowski
Są lata 50. XX wieku. Zyga Maciejewski pracuje jako dozorca przy budowie placu Zebrań Ludowych. Optymizm komunistycznej propagandy rujnuje jednak ponury szczegół – uzbrojona przez dywersanta bomba. Przedwojenny glina, szantażowany przez ubeka Grabarza znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo.

Zdjęcie. Mężczyzna w garniturze i kobieta w białej koszuli i czerwonym krawacie stoją razem na scenie, przed nimi znajduje się mikrofon. Mężczyzna trzyma w ręce kiszonego ogórka.

7 sierpnia  / godz. 21:00  / plac Litewski / wstęp wolny
Teatr K.T.O. – Ślepcy / reż. Jerzy Zoń
Monumentalne widowisko plenerowe jest dotkliwą diagnoza współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością. Spektakl nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie.

8 sierpnia / godz. 19:00 /  Sala Widowiskowa /  bilety 20/30 zł
Teatr K.T.O. – Chór Sierot / reż. Jerzy Zoń
Imponująca swą precyzją partytura ruchowa, której rytm i ramy czasowe wyznacza III Symfonia Henryka mikołja Góreckiego. To obraz dawnego sierocińca, w którym człowiek jest skazany jednocześnie na wspólnotę i samotność. Aktorom udało się wypracować niezwykły poziom wzajemnego słuchania i poprzez ruch, mimikę i dźwięk tworzą rzeczywisty chór, który bez fałszu komponuje się z symfonią. W tym spektaklu żaden element nie jest zbędny.

• Zdjęcie. Scena ze spektaklu plenerowego. Zapada wieczór. Na scenie znajduje się grupa elegancko ubranych ludzi. Szarpią się między sobą.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu "Ślepcy". Kobiety w białych halkach i mężczyżni w samych spodniach, z nagimi torsami stoją w jednej grupie i patrzą przed siebie. W dłoniach trzymają długie kije. Na scenę pada niebieskie światło.
  • Kolorowa fotografia. Na scenie występują trzy kobiety. Śpiewają do mikrofonów. W tle na ekranie rzutnika wyświetla się zbliżenie na twarz kobiety.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu. Scenografia przedstawia plac budowy i rusztowania. W równym rzędzie stoją budowlańcy i trzymają na ramionach łopaty.

16, 17 sierpnia / godz. 19:00 / Sala Czarna /  bilety 25/35 zł
Teatr Czytelni Dramatu – KONGRES FUTUROLOGICZNY / reż. Daniel Adamczyk
Adaptacja satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. W niedalekiej przyszłości, w świecie owładniętym kryzysem demograficznym i klimatycznym, odbywa się Światowy Kongres Futurologiczny. Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i naukowiec, wysłany na ten nietypowy i barwny zjazd, podejmuje próbę zrozumienia wydarzeń, które szybko przejmują nieoczekiwany obrót. Wraz z głównym bohaterem dociekamy prawdy o świecie, który coraz bardziej przypomina… futurystyczny lunapark halucynacji.

24, 25 sierpnia / godz. 17:00 i 19:00 /  Sala Czarna / bilety 15 zł
Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów / reż. Michał Zgiet
Spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego z programu „Kabaret Starszych Panów” to doskonała rozrywka nie tylko dla seniorów.

28 sierpnia / godz. 18:00 / Sala Czarna / bilety 10/20 zł
Gostner Hoftheater – Bovary / reż. Joanna Lewicka
Zbiorowa próba kobiecej, wielogłosowej i wielokodowej, bogatej w muzyczne obrazy wędrówki o frustracji, nieustannym dostosowaniu się i spełnianiu pozornie niemożliwych do pokonania ról społecznych. Kim jest pani Bovary, która w kompozycji stworzonej przez Gustawa Flauberta jest w stanie podążać za swoją wewnętrzną muzyką – uwięziona między minionymi ideałami a przyszłymi tęsknotami?

Dwóch mężczyzn w identycznych szarych bluzach siedzi przy stole. Patrzą na siebie. Są uśmiechnięci.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.