Przestrzenie Sztuki

Centrum Kultury na Art Now – Artystyczne Interwencje

Centrum Kultury w Lublinie zaprezentuje się w Puławach w ramach Art Now – Artystyczne Interwencje.

W dniach 15-17 września odbędzie się Art Now – Artystyczne Interwencje w Puławach, czyli II Sympozjum – zjazd artystów i teoretyków do Puław. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest Fundację KZMRZ. W programie wydarzenia znalazły się również propozycje Centrum Kultury w Lublinie: spektakl „Zły” Sceny InVitro, prezentacja Romana Wróblewskiego i Lubelskiego Teatru Tańca oraz warsztaty Anny Żak i Innej Aslamovej, które pokażemy w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr.

PROGRAM CK:

15.09 / piatek
godz. 19:00 – „Zły” / Scena InVitro / Puławy, PKS ul. Lubelska 9
godz. 20:00 – Roman Wróblewski / Lubelski Teatr Tańca

Warsztaty uzupełniające program („Be two” oraz „Ja emocJA – poruszenia w ciele”) poprowadzą Anna Żak i Inna Aslamova.

• Czarno-białe zdjęcie. Umięśniony mężczyzna z łańcuchem na szyi stoi z groźną miną i patrzy w dół. Przed nim stoi mężczyzna owinięty przezroczystą folią jak kokonem. Jego twarz wyraża przerażenie.
  • Czarnobiała fotografia. Na podłodze siedzą mężczyzna i kobieta. Mężczyzna siedzi z wyprostowanymi nogami. Kobieta ma założone nogi na lewą nogę mężczyzny. Trzymają się za dłonie.
  • Czarno-białe zdjęcie. Scena ze spektaklu "Zły". Dwóch mężczyzn siedzi na ceglanym murku. Jeden z nich ma na głowie czapkę z daszkiem z przyklejonymi do niej dwoma papierowymi twarzami.
  • Czarno-biała fotografia przedstawia grupę pięciu młodych kobiet. Kobiety są ubrane w letnie sukienki, stoją w otwartej przestrzeni na polu, mają zamknięte oczy. Oświetla je mocne słońce.

„Zły” / Scena InVitro / reż. Łukasz Witt-Michałowski

To autobiograficzna opowieść Dariusza Jeża, który zanim zabłysnął na deskach teatru, był wysoką figurą lubelskiego półświatka. Tytułowy Zły w przeszłości zajmował się działalnością przestępczą, za którą otrzymał i odsiedział kilkuletni wyrok. Dzięki spotkaniu ze sztuką odmienił swoje życie i obecnie jest aktorem. Spektakl prowadzi nas przez pasmo przemian, jakim ulega życie ex-gangstera przypadające na okres transformacji Polski. Widzowie obserwują, jak wraz z przejściem z komunizmu w demokrację zmienia się podejście głównego bohatera do świata. Od dziecięcej naiwności i sumienia każącego naprawiać wyrządzone zło po brak litości i zimne wyrachowanie.

reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski; scenariusz: Dariusz Jeż, Grzegorz Kondrasiuk; obsada: Przemysław Buksiński, Dariusz Jeż, Jarosław Tomica; scenografia: Dariusz Jeż; opracowanie graficzne: Lech Mazurek

Roman Wróblewski / Lubelski Teatr Tańca
Dworzec. Czy zawsze musi być początkiem lub końcem podróży? Co jeśli będzie przypadkowym spotkaniem, spontanicznym przemieszczaniem, ruchem pomiędzy. Improwizacja ruchowa w wykonaniu sześciu performerek.

wykonanie: Inna Aslamova, Anastasiya Yembulaeva, Maria Micek, Joanna Dudek, Beata Mysiak, Alesia Seraya

Be two – warsztaty dla par ( bliskich sobie osób, przyjaciół, małżeństw)
Warsztat poświęcony jest praktyce interakcji, zabawy, gestu, ruchu i tańca. Spotkanie to przede wszystkim okazja do lepszego poznania się, wyjątkowy sposób komunikacji poprzez mowę ciała: dotyk i wymianę energii, słuchanie i odczuwanie stanu drugiej osoby.

Podczas warsztatów uczestnicy:
– wprowadzą ciało w harmonijny stan lekkości,
– nauczą się akceptować wsparcie i ufać partnerowi, zbliżać się do siebie,
– zanurzą się w subtelny świat doznań i uczuć,
– przejść od rutynowych pytań i zadań do niewerbalnego dialogu z partnerem,
– zbliżą się do siebie i staną się bardziej uważnymi dla siebie.

Ja emocJA – poruszenia w ciele
Warsztaty wprowadzające do poszukiwania, doświadczania i odkrywania emocji w ciele oraz własnej indywidualności w procesie ruchu teatralnego i codziennego. Spróbujemy z uważnością przyjrzeć się sobie, rozpoznać swoje emocje i potrzeby, aby odzwierciedlić je za pomocą fizycznej kreatywnej aktywności, dając wzmocnienie dla budowania relacji i rozwijania umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Pełny program festiwalu dostępny TUTAJ.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.