Teatr

„Hańba” i „Pod lodem” w konkursie

Spektakle w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego zostały zakwalifikowane do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej.

„Hańba” i „Pod lodem” powstały w ramach cyklu „Dekalog Teatralny”, który jest nowym projektem Centrum Kultury w Lublinie. Są inspirowane biblijnymi przykazaniami, ale też filmowym „Dekalogiem” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

Dekalog – dziesięć przykazań, dziesięć zasad. Pojęcie nie tylko religijne, lecz stosowane również w codziennej komunikacji. To także filmowy „Dekalog” Kieślowskiego i Piesiewicza, który 30 lat temu stał się nowym punktem odniesienia, zaczynem otwartej rozmowy o wartościach w laickim świecie. Dziś chcemy zainicjować kolejny dyskurs – posługując się językiem teatru.

Tematy z kamiennych tablic i współczesne odczytanie tego, co zawsze było dla ludzkości za trudne. Na takim założeniu ma oprzeć się „Dekalog Teatralny” – cykl spektakli inspirowanych w tym samym stopniu biblijnymi przykazaniami, co filmowym kontekstem. Czy pozostaną ze sobą w sporze, czy ułożą się w harmonijny obraz? – trudno to przewidzieć, ale warto się przyglądać.

• Zdjęcie ze spektaklu. na scenie stoi kobieta ubrana w szare dresy. Obok niej znajduje się biały regał z książkami.
  • Scena ze spektaklu. Na ekranie wyświetla się twarz kobiety, kóra znajduje się w pokoju pełnym książek. Na podłodze siedzi druga kobieta. Jest ubrana w szare dresy, ma bose stopy. Jej twarz wyraża smutek. Kobieta trzyma się za głowę.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Na scenie stoi kobieta w szarej bluzie. Wyciąga przed siebie ręce jakby chciała kogoś zatrzymać. Sprawia wrażenie przejętej.
  • Zdjecie ze spetkalu. Mężczyznę ubranego w sukienkę otacza grupa ludzi.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna i kobieta stoją w długim, białym, wąskim korytarzu. Na ścianach wiszą zegary. Na scenę pada jasnoniebieskie światło.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Sztuki Współczesnej ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki, Andrzej Lis, Szymon Kazimierczak, Dominik Gac, Anna Jazgarska, Wanda Świątkowska i Piotr Hildt.