Teatr

Dekalog Teatralny znów na scenie CK

Po grudniowej premierze na scenę CK wracają spektakle Sceny InVitro z cyklu Dekalog Teatralny. „Hańba” i „Pod lodem” to inspirowane przykazaniami historie, ze znakomitą obsadą i scenariuszami Artura Pałygi.

Dekalog – dziesięć przykazań, dziesięć zasad. Pojęcie nie tylko religijne, lecz stosowane również w codziennej komunikacji. To także filmowy „Dekalog” Kieślowskiego i Piesiewicza, który 30 lat temu stał się nowym punktem odniesienia, zaczynem otwartej rozmowy o wartościach w laickim świecie. Dziś chcemy zainicjować kolejny dyskurs – posługując się językiem teatru.

• Scena ze spektaklu. Na ekranie wyświetla się twarz kobiety, kóra znajduje się w pokoju pełnym książek. Na podłodze siedzi druga kobieta. Jest ubrana w szare dresy, ma bose stopy. Jej twarz wyraża smutek. Kobieta trzyma się za głowę.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Na scenie stoi moda kobieta ubrana w dźinsowe spodnie i kurtkę. Na scenę pada niebieskie światło.
  • Scena ze spektaklu. Na krześle stoi mężczyzna ubrany w sukienkę i buty na wysokim obcasie. Do mężczyny podchodzi kobieta i patrzy na niego ze zdziwieniem.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna i kobieta stoją w długim, białym, wąskim korytarzu. Na ścianach wiszą zegary. Na scenę pada jasnoniebieskie światło.
  • Zdjecie ze spetkalu. Mężczyznę ubranego w sukienkę otacza grupa ludzi.
  • Zdjęcie ze spektaklu. na scenie stoi kobieta ubrana w szare dresy. Obok niej znajduje się biały regał z książkami.

W marcu zapraszamy ponownie na spektakle, nawiązujące kolejno do ósmego i pierwszego przykazania.

HARMONOGRAM POKAZÓW:

7.03 / czwartek

8.03 / piątek

9.03 / sobota

10.03 / niedziela
godz. 15.00 – Hańba
godz. 17.00 – Pod lodem

Hańba

Nigdy nie było tak łatwo zniszczyć człowieka, jak dziś.

Tematem przedstawienia jest ósme przykazanie, które brzmi: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Bohaterem jest tu adwokat, który w stanie wojennym bronił opozycjonistów, a w wolnej Polsce został senatorem. Reżyser nawiązuje tym samym do historii, która wydarzyła się naprawdę i dotyczyła Krzysztofa Piesiewicza, cenionego prawnika i scenarzysty filmów Kieślowskiego. Został on niespodziewanie oskarżony o posiadanie i zażywanie narkotyków.

Pod lodem

„Pod lodem” to uzupełnienie, uwspółcześnienie i rozmowa z pierwszym odcinkiem „Dekalogu” Kieślowskiego/Piesiewicza.

„Pod lodem” nawiązujące do przykazania Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, to uzupełnienie, uwspółcześnienie i rozmowa z pierwszym odcinkiem „Dekalogu” filmowego. Wtedy głównym bohaterem był nowoczesny komputer, za pomocą którego ojciec próbował dokonać obliczeń, czy lód wytrzyma ciężar jego syna na lodzie na stawie. Artur Pałyga zaczerpnął tę historię do scenariusza spektaklu, pytając jednocześnie czy o ludzkim życiu powinna decydować nieludzka inteligencja.

Autorem tekstów dramatycznych jest Artur Pałyga, za reżyserię odpowiada Łukasz Witt-Michałowski, a w obsadzie zobaczymy: Arkadiusza Cyrana, Ewę Pająk, Wojciecha Rusina, Annę-Marię Sieklucką, Jarosława Tomicę i Agnieszkę Warchulską.

BILETY I KARNETY:

Bilety na spektakl dostępne są w kasie CK oraz online.
Karnety** na spektakle dostępne są wyłącznie w kasie CK.

bilet ulgowy – 40 zł
bilet normalny – 50 zł
karnet ulgowy na dwa tytuły – 70 zł
karnet normalny na dwa tytuły – 85 zł

** W ramach karnetu możliwe jest wykupienie biletów na spektakle, które odbywają się w różnych dniach.