Taniec/Teatr

Iza Szostak trzecią rezydentką Maat Festival

W Centrum Kultury trwa 9 edycja Maat Festival, który zapewnia laboratoryjne warunki pracy zaproszonym tancerzom. Finalnie powstaną prace, które zostaną zaprezentowane w grudniu 2017 r.

Trzecią rezydentką jest Iza Szostak, która koncepcję swojej pracy „National Affairs” opisuje w sposób następujący:

Ciało wytwarza przestrzenie ryzyka i zagrożenia. Samo siebie podważa. Bywa nienormatywne, chore i niepełnosprawne. Bywa, że działa wadliwie, na poziomie somatycznym stając się tym samym ciałem niepoprawnym politycznie. Proces osobliwej komunikacji ze światem zaczyna zawsze od siebie: wystawia się, jest niepokorne, nieustannie konstruuje się i rewiduje, dekonstruuje i konstruuje na nowo.

Iza Szostak – tancerka, choreografka. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Autorka spektakli „RE//MIX- Merce Cunningham”, “Ciało. Dziecko. Obiekt.”, „Balet koparyczny”. W swojej praktyce choreograficznej powołuje się na ruch autentyczny, choreologie oraz improwizacje. Pracuje w oparciu o antropologiczne badania terenowe; przetwarza obrazy ze sztuk wizualnych, filmu, własnej pamięci, zmysłów i biografii. W swoich pracach sprawdza różne strategie ucieleśniania inspirując się m.in. motoryką dziecka, mechanicznością maszyn budowlanych czy fakturą obiektów/narzędzi w pracowni stolarskiej. Współtworzy Centrum w Ruchu.

MAAT FESTIVAL 2017 – „ CIAŁO NARODOWE ”
organizator: Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie
współorganizator: Centrum Kultury w Lublinie
idea, koncept, kurator programu: Tomasz Bazan; produkcja: Joanna Kolstrung i Arkadiusz Sławek; współpraca: Karol Rębisz, Tomasz Fabiański, Maciej Rukasz, Małgorzata Drozd