Przestrzenie Sztuki Taniec

Bursztynowy ptak / Ashes of the Dead Frog / Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd

18:00 - 25.06.2023 - Sala Widowiskowa - bezpłatne wejściówki - więcej
Przestrzenie Sztuki Taniec

18:00 - 25.06.2023 - bezpłatne wejściówki - więcej

Tryptyk taneczny w wykonaniu tancerzy związanych z wydziałem tańca Akademii Muzycznej w Katowicach pracujących w polskiej technice tańca współczesnego Jacka Łumińskiego. Żywiołowość, doskonałość techniczna i dynamika to znak rozpoznawczy katowickich tancerzy.

Bursztynowy ptak

Obraz w ruchu o zatrzymaniu tego czego mieć nie można. Nacisku myśli nie pozwalających iść dalej. Ciągłym błądzeniu, zastanawianiu się, szukaniu różnych rozwiązań. Patrzeniu na tą samą sprawę z wielu perspektyw, uwięzieniu we własnych myślach. Ostatecznie próbie odlotu, akceptacji, poszukiwaniu spokoju, szczęścia i równowagi.

Bursztynowy ptak jest symbolem siły na wzbicie się, odnalezieniem w sobie cierpliwości. Świadomości, że pusta oraz nieprzyjemna chwila w życiu zostanie wypełniona sytuacją, która daje możliwość stania się lepszą wersją.

choreografia i wykonanie: Sebastian Wiertelak; muzyka: Jed Kurzel, Philip Glass, Paul Leonard-Morgan, Arcane, League of Legends, Ray Chen

Ashes of the Dead Frog

Praca choreograficzna stworzona w 2006 roku dla Nai Ni Chen Dance Company z Nowego Jorku. Jej wznowienie oznacza początek nowej współpracy z nowojorskim zespołem i jest hołdem dla Nai Ni Chen, przedwcześnie zmarłej na początku 2020 roku wizjonerskiej artystki tańca współczesnego, założycielki Nai Ni Chen Dance Company.

choreografia: Jacek Łumiński; wykonanie: Angelika Karal, Ewelina Cieśla, Bartłomiej Mieszczak, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka; muzyka: Glen Velez

Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd

„Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd” powstał z inspiracji działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka
Łumińskiego. Nowo powstały spektakl jest niejako archiwum żywym, w którym połączyliśmy to, czego jako tancerze doświadczamy obecnie
z tym, jak wyobrażamy sobie i interpretujemy na nowo pracę Śląskiego Teatru Tańca. Jako główny punkt odniesienia przyjęliśmy spektakl „Na krawędzi dnia i snu” w choreografii Jacka Łumińskiego, dlatego też fragmenty choreografii z tego spektaklu posłużyły nam jako cytaty w naszej pracy.

choreografia i wykonanie: Angelika Karal i Łukasz Zgórka; muzyka: Erich Kory, Zoë Keating, Meredith Monk

• Zdjęcie. Na zaciemnionej scenie stoi dwójka tancerzy: kobieta i mężczyzna. Mają na sobie czarne stroje, są boso. mężczyzna stoi w szerokim rozkroku, kobieta pochyla się ku niemu, a ręce trzyma na jego brzuchu.
  • Zdjęcie przedstawia tancerza na scenie, który wykonuje piruet. Na scenę pada niebieskie światło.
  • Czarno-białe zdjęcie. Przedstawia parę tancerzy na scenie. Mężczyzna stoi wyprostowany i patrzy przed siebie. Kobieta stoi na jednej nodze, pochyla się w stronę mężczyzny i opiera na nim ręce.
  • Zdjęcie przedstawia tancerza na scenie, który wysoko skacze.
  • Zdjęcie przedstawia parę tancerzy, znajdujących się na zaciemnionej scenie. Stoją na przeciwko siebie. Kobieta jest odwrócona plecami, nie ma na sobie koszuli.

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki Katowice – Taniec 2022.

Pokaz spektaklu odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

bezpłatne wejściówki

Sala Widowiskowa