Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

19:00 - 17.10.2022 - 40/50 zł - więcej
Kup bilet

„Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści, m.in. „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”.

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie.

Mimo „przaśnego” języka i brawurowej walki z otaczającą rzeczywistością, Mamok szybko budzi sympatię i zrozumienie widza. To oczywiście zasługa gry Talarczyka. Aktor płynnie przechodzi od ataku szału do stanu krańcowej rozpaczy, by pozwolić sobie wreszcie na nutę głębszej refleksji. (...) Zaletą tekstu autora „Morfiny” jest jego tragikomiczność. Mroczne, a chwilami dramatyczne kwestie przeplatają się z dowcipnymi aluzjami dotyczącymi współczesności.
Magda Kuydowicz, Teatr dla Wszystkich
  • Twardoch. Na zdjęciu mężczyzna, pisarz Szczepan Twardoch, siedzący na ziolnym fotelu. W tle przestrzeń mieszkania – piec kaflowy, łóżko na drewnianej ramie, meblościanka z małym telewizorem starego typu.
  • Centralnie na zdjęciu mężczyzna, klęczy na podłodze ręce ma rozpostarte na boki, patrzy do góry. Za nim stoi zielony fotel, w tle widoczne wnętrze mieszkania, na wpół otwarte drzwi do innego pomieszczenia.
  • Na zdjęciu mężczyzna, siedzi zwrócony w prawą stronę. W tle przestrzeń mieszkania – po prawej łóżko na drewnianej ramie, nad łóżkiem uchwyt do podnoszenia się. Centralnie lampa stojąca z abażurem. Po lewej stoi meblościanka z podświetlonym barkiem i małym telewizorem starego typu.
Szczepan Twardoch daleki jest od rozgrzeszania bohatera, dawania mu alibi: bo życie go nie rozpieszczało, rodzina trzymała w karbach, strzegąc dostępu do prawdy, a naznaczenie śląskością było rodzajem stygmatu, który nie ułatwiał awansu ani nie przysparzał przyjaciół. Świetna robota literacka, precyzyjna dramaturgia, majsterska robota aktorska. Teatr jednego aktora, który długo będzie się pamiętać – jak cięcie skalpelem w najbardziej palący wrzód w niewymownym miejscu.
Tomasz Miłkowski, Przegląd

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Byk” – teksty kontekstowe. Byk bodzie w rzyć
„Byk” – teksty kontekstowe. Przyszowice 27 stycznia 1945 roku
„Byk” – teksty kontekstowe. Czy Warszawę zbudowali Ślązacy

tekst: Szczepan Twardoch; reżyseria: Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch; obsada: Robert Talarczyk; scenografia: Marcel Sławiński; kierowniczka produkcji (studio): Justyna Pankiewicz; muzyka: Aleksander Nowak; asystentka produkcji: Katarzyna Pawlonka; współpraca produkcyjna (Teatr Śląski): Małgorzata Długowska-Błach; asystentka reżysera (Teatr Śląski): Dorota Damec; koordynacja (Teatr Łaźnia Nowa): Małgorzata Rapacz; producentka (Instytutu Grotowskiego): Dominika Nestorowska; współpraca produkcyjna (Studio): Dorota Chałaczkiewicz; główny producent: STUDIO Teatrgaleria; koproducenci: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut im. Jerzego Grotowskiego; partner: Teatr Korez; czas trwania: 90 min; tłumaczenie na PJM

40/50 zł

Sala Widowiskowa