Festiwal Kultury Buddyjskiej Przestrzeń Umysłu

16:00 - 20.04.2024 - Kino CK - wstęp wolny - więcej
Festiwal Kultury Buddyjskiej Przestrzeń Umysłu

16:00 - 20.04.2024 - wstęp wolny - więcej

To niezwykła i pełna przygód filmowa podróż, której bohaterką jest Hannah Nydahl – dzięki niej buddyzm tybetański stał się znany na Zachodzie.

Sercem tej opowieści jest przepiękna historia miłosna, która rozpoczyna się w hippisowskich czasach w Kopenhadze w latach 60. XX w. i prowadzi do Kathmandu, gdzie Hannah i jej mąż Ole zostali pierwszymi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy pochodzącymi z Zachodu. Król Joginów i pierwszy świadomie reinkarnowany lama Tybetu na zawsze odmienił ich życie. Na jego życzenie młodzi Duńczycy zaczęli nieść mądrość nauk i metod buddyjskich za Zachód. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie, spotykając się ludźmi z różnych krajów i środowisk. Ich droga wiodła przez niespokojny, stale zmieniający się świat, od Europy do Ameryki Północnej – oglądali upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Rosji, w Ameryce Południowej zostali porwani przez partyzantów. Dokument pokazuje, że buddyjski ideał wolności, we wszystkich jej formach, jest dziś bardziej istotny niż kiedykolwiek, oraz że nie wszystko, co tybetańskie powinno być uważane za święte.

reż. Marta György-Kessler, Adam Penny
biograficzny, dokumentalny / Wielka Brytania, Hiszpania, Nepal, Indie, Węgry, Hongkong, Dania, Niemcy, Bahrajn / 2014
czas trwania: 90 min

Kino CK