12:00 - 30.05.2023 - Galeria Biała - wstęp wolny - więcej

12:00 - 30.05.2023 - wstęp wolny - więcej

Krzysztof Franaszek w swojej praktyce artystycznej podejmuje tematykę związaną z egzystencją człowieka w zurbanizowanej przestrzeni miasta. Tworzy głównie rzeźby i instalacje, które nawiązują do ukrytej infrastruktury w aglomeracji miejskiej.

Eksperymentuje ze światłem, dźwiękiem, asfaltem, smołą, ziemią, metalem, betonem, tworzywami sztucznymi i drukiem 3D. Jego dzieła układają się w osobne wątki, wynikające ze specyfiki architektury galerii. Tworzą artystyczną narrację pełną zaskakujących spotkań z formami powstałymi na bazie industrialnej destrukcji. Może ona przybierać złowieszczy, wręcz katastroficzny wymiar, który pojawia się również w tytule wystawy, odnosi się on do uzależnienia cywilizacji od naturalnych zasobów naszej planety. Na ekspozycje składają się dzieła wcześniejsze oraz przygotowane specjalnie na tę wystawę. Formy tworzą kontrastowe i abstrakcyjne odniesienia również poprzez wygenerowanie dźwięku dzięki  współpracy artysty z muzykami Michałem Białkiem i Tomaszem Gosem.

Krzysztof Franaszek urodził się w 1981 roku w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na której również pracuje.

Fotografia: praca pochodzi z CRP w Orońsku

instalacja muzyczna – Michał Białk, Tomasz Gos