Festiwal Bliski Wschód

Martyrologia białoruska. Portrety więźniów politycznych Ksishy Anioławej – wernisaż wystawy

21:00 - 11.12.2023 - Galeria Rozdroży (parter CK) - wstęp wolny - więcej
Festiwal Bliski Wschód

21:00 - 11.12.2023 - wstęp wolny - więcej

Projekt „Martyrologia białoruska” opracowany przez historyka i badaczkę Natalię Harkowicz, to nie tylko dokumentacja dramatycznych wydarzeń, lecz również hołd dla niezłomności, człowieczeństwa i godności, jakie przejawili obywatele Białorusi w obliczu brutalnych represji.

Portret więźnia politycznego Andrzeja Poczobuta – polskiego dziennikarza i działacza z Grodna skazanego na 8 lak kolonii karnej. Autorka: Ksisza Anioława.

Chwila, gdy białoruski naród zaprotestował przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku, stała się początkiem jednego z najważniejszych rozdziałów w historii walki o demokrację. Liczba osób, które poniosły konsekwencje swojego odwagi, przechodząc przez więzienia, doświadczając tortur, płacąc ogromne grzywny lub wyjeżdżając na przymusowa emigrację jest porażająco wysoka. To świadczy o bohaterstwie tych, którzy w imię prawdy i sprawiedliwości nie zawahali się stawić oporu reżimowi. Naszym głównym celem jest ukazanie nie tylko cierpienia, ale także determinacji oraz siły ducha białoruskich bohaterów, którzy mimo przeżytych dramatów nie stracili wiary w ideały demokracji. Projekt „Martyrologia białoruska” jest próbą uczczenia pamięci tych, którzy już odeszli, a także oddaniem hołdu tym, którzy wciąż zmagają się z nieludzkimi warunkami w więzieniach.

Galeria Rozdroży (parter CK)

neTTheatre

11-12-2023 - wstęp wolny - więcej