Przejdź do treści

Najpiękniejszy Wschód… Pamięć fotograficzna [PL / BY]

19:00 - 17.03.2023 - Sala Czarna - 25/35 zł - więcej

Najpiękniejszy Wschód… Pamięć fotograficzna [PL / BY]

19:00 - 17.03.2023 - 25/35 zł - więcej
Kup bilet

Prezentacje spektaklu: 17.03. godz. 19:00 / 18.03. godz. 19:00 / 19.03. godz. 19:00

Найпрыгажэйшы усход… Фатаграфічная памяць

Doświadczenia uczestnika białoruskich protestów w procesie teatralnej art terapii zaczęły rezonować z drugą częścią „Dziadów” Mickiewicza.

Punktem wyjścia są zdjęcia wykonane przez Zmicera Waynowskiego, który jako bezpośredni uczestnik protestów potrafił uchwycić i utrwalić na błonach filmowych wszystkie główne wątki tej złożonej i dramatycznej historii.

W listopadzie 2020 roku Zmicera Waynowskiego zatrzymano podczas tradycyjnej cotygodniowej akcji protestu pod tytułem „Marsz emerytów”. Został skazany na 13 dni aresztu na podstawie cieszącego się złą sławą artykułu administracyjnego 23.34. To była jego ostatnia praca w terenie. Po odbyciu kary autor został poddany dalszym naciskom i szykanom oraz zmuszony do opuszczenia kraju. Obecnie mieszka w Lublinie.

  • Zdjęcie. Mężczyzna siedzi wysokim krześle, przed nim leżą rozłożone w kilku rzędach kalendarze. Lampy rozstawione w kilku miejscach sceny, rzucają czerwone światło. Na ekranie za mężczyzną wyświetla się czarno-białe zdjęcie, kóre przedstawia grupę młodych ludzi, która stoi na murze. Mają ze sobą rower i instrumenty muzyczne. Przez całą długość sceny rozciągnięty jest drut kolczasty.
  • Zdjęcie. Mężczyzna leży na podłodze. Jest zamknięty w klatce wykonanej z drutu kolczastego.
  • Zdjęcie. Mężczyzna siedzi wysokim krześle, przed nim leżą rozłożone w kilku rzędach kalendarze. Lampy rozstawione w kilku miejscach sceny, rzucają czerwone światło. za nim, na podłodze leży mężczyzna, zamknięty w klatce z drutu kolczastego.
  • Zdjęcie. Mężczyzna siedzi na wysokim krześle i mówi do mikrofonu. Obok niego stoi lampa, która rzuca na scenę czerwone światło.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu. W klatce wykonanej z drutu kolczastego leży mężczyzna w szarym kombinezonie. Jest obsypany wydartymi kartkami z kalendarza.
Waynowski chciał na swoich kliszach zatrzymać białoruskiego ducha wolności. Kiedy mówi o brutalnie tłumionych demonstracjach, pokazuje twarze zwykłych Białorusinów o odwadze cywilnej przekraczającej jakiekolwiek normy spotykane tu na miejscu. Podkreśla: „To nie jest opowieść o protestach, to jest opowieść o miłości”. To doświadczenie wspólnoty, przeżycia, uczestnictwa w wydarzeniach przemieniających wszystko, i w planie indywidualnym, i w planie społecznym, powraca w wielu relacjach z Białorusi i Ukrainy. Ale dla artysty momentem tego spektaklu, który waży najwięcej, jest opowieść o tym, co zobaczył w twarzy dziewięcioletniej dziewczynki, na jakiejś klatce schodowej, wśród ludzi kryjących się przed służbami. Skondensowany moment dojrzewania, kiedy istota ludzka w jednej chwili deziluzji pojmuje okrucieństwo świata. Katharsis, bez teatru. Nie dało się tego sfotografować.
Grzegorz Kondrasiuk, „Teatr” Link do źródła
Zdjęcie przedstawia scenę ze spektaklu. Podłoga jest usłana kartkami z kalendarza, wśród nich klęczy mężczyzna i pakuje plecak. Na drugim planie znajduje się zapora i klatka z drutu kolczastego. W klatce znajduje się półnagi mężczyzna. Stoi w szerokim rozkroku ma rozłożone w bok ręce i pochyla się do przodu. Na scenę pada czerwone światło.

Spektakl w języku białoruskim z napisami w języku polskim i angielskim.

reżyseria: Paweł Passini; wykonawcy: Zmicer Waynowski, Paweł Passini, Daniel Słomiński, Wojciech Kaproń, Irina Lappo, Aleksandra Konarska

Ceny biletów

25/35 zł

Kasa Centrum Kultury

Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.

tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209

Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl

Bilety dostępne także online

Miejsce

Sala Czarna

Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
20-007 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu

Kontakt

neTTheatre

tel: 81 466 61 28

Najpiękniejszy Wschód… Pamięć fotograficzna [PL / BY]

17-03-2023 - 25/35 zł - więcej

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl