Lubliner Festival

19:00 - 09.09.2020 - plac po Farze - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

19:00 - 09.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Zapraszamy na niezwykły koncert tradycyjnych piosenek i melodii żydowskich w wykonaniu w Alony Szostak, Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera oraz lubelskiego zespołu klezmerskiego Berberys.

Usłyszymy takie przeboje muzyki żydowskiej jak „Beltz”, „Dona, dona”, „Tumbalalajka” czy „Cuda Rebego”. Nie zabraknie przebojów z musicalu „Skrzypek na dachu”.
Zespół Berberys specjalizuje się w tradycyjnej muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Grupa wykonuje utwory wokalno-instrumentalne śpiewane w jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i polskim. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne pieśni żydowskie, polskie i hebrajskie piosenki wzbogacone autorską interpretacją, śpiewne, żywiołowe i pełne improwizacji melodie bałkańskie oraz utwory klasyczne.

Początki istnienia zespołu sięgają 2006 roku, gdy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie zespół po raz pierwszy wykonał publicznie utwory muzyki klezmerskiej. Jak wspomina lider grupy, Zbigniew Smagowski – „Kiedy opuszczaliśmy pomieszczenie, w którym występowaliśmy, ludzie pytali nas o płytę… Byliśmy zdumieni! Tego dnia po występie usiedliśmy razem i przeprowadziliśmy między sobą krótką rozmowę… Czy warto było? Tak!”
Postanowili grać razem! Czterech mężczyzn po czterdziestce, których po kilkudziesięciu latach od ostatniego spotkania los postanowił połączyć. Wkrótce powstała pierwsza płyta. Zespół znalazł swoje przyjazne miejsce w restauracji Mandragora, na Starym Mieście w Lublinie, gdzie w każdy piątek koncertuje dla gości z całego świata.
Jak wspomina Smagowski – Szukałem miejsca, które będzie odpowiadać naszej muzyce. To miejsce absolutnie wyjątkowe, z duszą. Miejsce, w którym czas jakby zatrzymał się…
Dzisiaj zespół Berberys stale gości na festiwalach i koncertach w całej Polsce.
Ma na swoim koncie płytę, nagrania radiowe i telewizyjne. Trzon zespołu stanowią zawodowi muzycy, którzy na scenach polskich i zagranicznych zagrali setki koncertów.
skład:
Zbigniew Smagowski – akordeon, lider zespołu
Krzysztof Pachla – klarnet
Marian Pędzisz – skrzypce, altówka, piano
Stanisław Błach – kontrabas

Alona Szostak – aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu, absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Znana z pięknego, ciepłego głosu aktorka jest związana od wielu lat z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie (rola Anity w „West Side Story” w reż. Laco Adamika) oraz z Teatrem Rampa („Brat naszego Boga”), a także w roli Estery w „Sztukmistrzu z Lublina” w reż. Jana Szurmieja. Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży”, „Błękitny zamek”). Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak: Paweł Passini („Matki”), Łukasz Czuj („Norblin Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana”), Izabela Cywińska („…coś jeszcze musiało być”), Maciej Wojtyszko („Marienbad”), Andrei Munteanu („Bóg zemsty”, „Chumesz Lider”), Monika Strzępka („Marzec ’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”), Agata Duda-Gracz („Sanatorium pod Klepsydrą”, „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał”).

Henryk Rajfer – od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie gra główne role. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Jakub Rotbaum, Monika Strzępka, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hoessa”). Zagrał również w wielu filmach – „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Jest specjalistą-konsultantem języka jidysz.

09-09-2020 - wstęp wolny - więcej