Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

19:00 - 07.10.2019 - 15/25/40 zł - więcej

Operetka sanatoryjna

Widowisko w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, zrealizowane w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Przebój ubiegłego sezonu teatralnego w Krakowie.

Do Sanatorium Uzdrowiskowego i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla przybywa grupa specjalnych gości. Siostra Wanda oprowadza ich po ośrodku i prezentuje najbardziej popularne zabiegi. Zwiedzający zastanawiają się, w co warto zainwestować: w turystykę zdrowotną, doznania sensoryczne czy może w wody lecznicze? Najnowsze badania dowodzą, że w 2035 roku woda będzie droższa od ropy. Czy znajdzie się dostawca, który będzie posiadał na wyłączność dostęp do źródeł? A może inwestowanie w starość to niebezpieczna oferta? Ordynatorem ośrodka jest prof. dr Józef Dietl, który jakiś czas temu stworzył tajemniczy napój o niezwykłych właściwościach. Dziś wieczorem goście będą mieli możliwość skosztowania go. Co kryje się za jego tajemniczymi właściwościami?

W sanatorium Cezarego Tomaszewskiego jest melancholijnie i śmiesznie, absurdalnie i zabawnie. Melancholia jest raczej po stronie kuracjuszy, a zabawa raczej po naszej, choć nie ma tu wyraźnej granicy. Przyjemnie się to ogląda, pod warunkiem że nie nastawimy się na szampańską zabawę z piórami i cekinami, ale poddamy rytmowi płynącemu statecznie jak woda w zdrojowym źródełku, przyjrzymy uzdrowiskowym obyczajom godowym i wsłuchamy w świetnie dobraną i brawurowo wykonaną muzykę.

Joanna Targoń, wyborcza.pl

I jak wpłynie to na decyzje inwestorów? W sanatorium kultywowane są tradycje muzyczne uzdrowiska, szczególnie wszelkiego rodzaju sanatoryjne operetki. Rekonwalescencja odbywa się więc przy dźwiękach muzyki. (m.in. „Brunetki, blondynki”, „Przetańczyć całą noc” z „My fair lady, „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki”, „Cold song” z „Króla Arthura” Purcella, fragmenty „Pasji Mateuszowej” Bacha i Brindisi z „La Traviaty” Verdiego).

tekst i dramaturgia: Iga Gańcarczyk, Daria Kubisiak; reżyseria: Cezary Tomaszewski; obsada:
Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Rafał Szumera; scenografia i kostiumy: Maciej Chorąży, Bracia–Agnieszka Klepacka; kierownictwo muzyczne: Weronika Krówka; opracowanie muzyczne: Cezary Tomaszewski; światła: Jędrzej Jęcikowski; wizaż: Kacper Rączkowski; inspicjent: Anna Wójcicka; produkcja: Izabella Oleś; czas trwania: 110 min; premiera: 12 kwietnia 2019

15/25/40 zł

Teatr im. J. Osterwy