Taniec/Warsztaty

Weekend pełen tańca: Więcek / Orlik / Łumiński / Wiedro / Miśniak

Środowisko tańca nie pozostaje obojętne na krzywdę, jaka spotyka ukraińskie społeczeństwo. W geście solidarności dedykuje swoją sztukę przyjaciołom zza wschodniej granicy.

Artyści na przekór tragedii chcą za pośrednictwem tańca pokazać jednocząca siłę sztuki. W ten sposób okażą również wsparcie dla przyjaciół, którzy z powodu konfliktu nie mogą wykonywać swojego zawodu. Przed lubelską publicznością trzy wyjątkowe, a zarazem zupełnie różne taneczne wydarzenia.

• Zdjęcie. Grupa młodych mężczyzn, siedzą na ziemi, noszą kolorowe skarpetki. Jeden z nich stoi na głowie.
  • Zdjęcie. Zbliżenie na mężczyznę, wypina do przodu pierś, ma zamknięte oczy i skupiony wyraz twarzy.
  • Zdjęcie. portret mężczyzny. Jest ubrany w jasną koszulę w kratkę i niebieski sweter. Na jednej ręce podpiera głowę. Mężczyzna jest łysy. Uśmiecha się. Tło czarne, jednolite.

W sobotę Dominik Więcek zaprezentuje swoje najnowsze dzieło solowe „Café Müller”, zainspirowane postacią legendarnej Piny Bausch. Młody tancerz, do oryginalnej opowieści o samotności, nieodwzajemnionej miłości i żałobie, dodaje swoja własną historię i wchodzi w interakcję z publicznością. W rezultacie otrzymujemy realizację łączącą klasykę ze współczesnością.

Po spektaklu zapraszamy na jam taneczno-muzyczny. To cykl spotkań organizowanych przez Lubelski Teatr Tańca z myślą o osobach poszukujących okazji do praktykowania tańca i ruchu w grupie. Tym razem wydarzenie poprowadzą tancerka i performerka Agata Wiedro oraz perkusista Szymon Miśniak.

Kolejny pokaz solowy, który zobaczymy w Centrum Kultury w Lublinie to „III symfonia” w wykonaniu Janusza Orlika. Choreografia jest inspirowana kompozycją Henryka Mikołaja Góreckiego. To kolejny pokaz po „Święcie wiosny” i „Kodzie (a tribute)”, który jest autorską interpretacją relacji zachodzących między muzyką i tańcem. Natomiast tancerzy posiadających doświadczenie w dziedzinie tańca współczesnego oraz innych stylach tanecznych zapraszamy na warsztaty z Jackiem Łumińskim, twórcą Polskiej Technika Tańca Współczesnego.

PROGRAM:

19.03
godz. 18:00 – Dominik Więcek: Café Müller / Sala Widowiskowa
godz. 19:00 – Jam muzyczno-taneczny z Agatą Wiedro i Szymonem Miśniakiem / Sala prób nr 4

20.03
godz. 12:00 – Warsztat Polskiej Techniki Tańca Współczesnego z Jackiem Łumińskim / Sala prób nr 4
godz. 18:00 – Janusz Orlik: III symfonia / Sala Widowiskowa

Wstęp na wszystkie cztery wydarzenia jest wolny. Zachęcamy jednak do wsparcia finansowego. Przed i po wydarzeniach będzie przeprowadzona zbiórka funduszy na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.