Teatr Łaźnia Nowa / Nowy Teatr w Warszawie

19:00 - 20.10.2022 - Studio TVP Lublin - 50/60 zł - więcej
Teatr Łaźnia Nowa / Nowy Teatr w Warszawie

19:00 - 20.10.2022 - 50/60 zł - więcej

Spektakl inspirowany książką wybitnego francuskiego socjologa Didiera Eribona.

W młodości Eribon wyjechał z robotniczych przedmieść Reims i zamieszkał w Paryżu. Umożliwiło mu to coming out, otworzyło drogę do społecznego awansu, ujawniło także poczucie wstydu związane z robotniczym pochodzeniem. Po śmierci ojca autor wraca w rodzinne strony, by skonfrontować się z własną przeszłością i tożsamością klasową. „Powrót do Reims” jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie.

Główną rolę w spektaklu gra Jacek Poniedziałek – aktor pochodzący z rodziny robotniczej z krakowskiego osiedla Olsza II, powstałego w latach 60-tych, z którego wyjechał do Warszawy. Przegląda się tym samym w biografii Eribona, jak wielu innych mieszkańców małych polskich miast, miasteczek i wsi. Czy poradziliśmy sobie z naszą przeszłością i zadaniem skonstruowania nowej tożsamości? Czy polskie społeczeństwo nadal siedzi „w szafie” w strachu przed wykluczeniem?

• Zbliżenie na wizerunek twarzy mężczyzny w okularach widocznego na ekranie.
  • Obraz podzielony na dwie części w pionie. Na dole widać dwóch stojących mężczyzn i kobietę na wpół leżącą na białym postumencie. Ponad nimi ten sam obraz wyświetlony jest na dużym ekranie.
  • Ujęcie ekranów pokazujących zwielokrotniony ten sam obraz – dwóch mężczyzn i kobietę siedzących na białym podeście. Największy ekran na górze, częściowo wygięty w łuk, pod nim mniejsze ekrany.
  • Na zdjęciu dwie osoby. Przodem do kadru mężczyzna w okularach i czarnej wełnianej czapce na głowie, wydaje się mówić. Na pierwszym planie niewyraźna sylwetka osoby odwróconej plecami.
Jacek Poniedziałek jako Didier Eribon – światowej sławy profesor socjologii, gej, wracający na przedmieścia tytułowego Reims, by rozliczyć się z przeszłością, w której czytanie książek było egzotyką, a homofobia codziennością – opowiada także o sobie. Wybitna rola Poniedziałka przechodzi od wycofania, przez tłumiony krzyk, aż do słowotoku, w którym próbuje ukoić na nowo rozdrapane rany. Reżyserka Katarzyna Kalwat i dramaturg Beniamin Bukowski z rozmysłem sięgają po zabawną konwencję telewizyjnego talk-show, obnażając hipokryzję wyższych sfer, która „toleruje” mniejszości na własnych prawach. Przedstawienie o tym, ile bólu zadajemy językiem i jak bardzo się nim okopujemy.
Dawid Dudko „Co słychać w polskim teatrze? 10 najlepszych spektakli roku 2020”, Onet

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Powrót do Reims” – teksty kontekstowe. Zdrajca klasy nie odchodzi
„Powrót do Reims” – teksty kontekstowe. Jesteśmy pariasami, dziedziczymy wykluczenie
„Powrót do Reims” – teksty kontekstowe. Eribon i teatr krytyczny, czyli o elektoracie prawicy

autor: Didier Eribon; reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Kalwat; dramaturgia, tekst: Beniamin Bukowski; muzyka: Wojciech Blecharz, Piotr Pacześniak; wideo: Antoni Grałek; audio navigator: Piotr Pacześniak; konsultacja choreograficzna: Agnieszka Kryst; współpraca scenograficzna i kostiumograficzna: Anna Rogóż, Natálie Rajnišová; asystenci: Natálie Rajnišová, Anna Rogóż, Piotr Pacześniak; montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski; grafika: Anna Rogóż; inspicjentka: Katarzyna Białooka; obsada: Jacek Poniedziałek, Marta Malikowska, Yacine Zmit; czas trwania: 90 min

50/60 zł

Studio TVP Lublin