Festiwal/Teatr

27. Konfrontacje Teatralne

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1-30 października pod hasłem „Literatura chce więcej”.

BILETY:

Dostępne online, w kasie Centrum Kultury oraz w kasie Teatru im. Juliusza Osterwy.

• djęcie w szerokim planie, na środku okrąg-brama otoczona seledynowo-zielonym materiałem. Brama stoi na kilkustopniowych schodach pokrytych wielobarwnym brokatem.
  • Scena widziana od dołu. Mężczyzna z nagim torsem stoi z prawą ręką uniesioną nad sobą. Za jego ramieniem widoczne białe pióra. Przed nim częściowo widoczne 2 osoby, odwrócone tyłem do kadru, oraz pulpity muzyczne z nutami.
  • Na zdjęciu dwie osoby. Przodem do kadru mężczyzna w okularach i czarnej wełnianej czapce na głowie, wydaje się mówić. Na pierwszym planie niewyraźna sylwetka osoby odwróconej plecami.
  • Na zdjęciu scena grupowa. Dwie kobiety i mężczyzna stoją w takich samych pozach – nogi szeroko rozstawione, ręce uniesione nad siebie, pozycje przypominają literę X. Z tyłu za nimi stoi mężczyzna w mundurze policyjnym. Scena oświetlona szmaragdowym światłem.

Nadrzędną ideą Festiwalu „Konfrontacje Teatralne” jest coroczna „konfrontacja” lubelskiej publiczności z szerokim spektrum spektakli teatralnych – ich różnorodnych estetyk i strategii twórczych. Konfrontacje to poszukiwanie odważnych tematów i niestandardowych rozwiązań scenicznych, powstałych w nurcie teatrów alternatywnych, do których zdążyliśmy już przyzwyczaić naszą publiczność. To próba ukazania artystycznego dialogu uznanych twórców z młodym pokoleniem reżyserów. W programie pojawiają się więc takie nazwiska jak Słobodzianek, Smolar, Ziemilski, Twardoch czy Kalwat. W bieżącym roku nasze „święto teatru” odbywa się już po raz dwudziesty siódmy i odbędzie się na przestrzeni całego miesiąca października.

Festiwal nie boi się mierzyć z najważniejszymi tematami współczesności. Tegoroczne Konfrontacje mają na celu szczególne docenienie roli, jaką w procesie budowania spektaklu odgrywa szeroko pojęta literatura. Dlatego 27. edycja odbywa się pod hasłem „Literatura chce więcej”. Używając tej personifikacji, chcemy zwrócić uwagę uczestnikom Festiwalu na to, że w literaturze drzemią ukryte tęsknoty. Przede wszystkim jednak eksponujemy rolę literatury, aby zastanowić się na tym, czy to przypadkiem nie tam – czyli w literackiej narracji, bije serce krwiobiegu wybranych przez nas wydarzeń scenicznych.

PROGRAM:

ULOTKA Z PROGRAMEM  27. EDYCJI
KATALOG 27. EDYCJI KONFRONTACJI TEATRALNYCH

1 października / sobota [PROLOG]
godz. 16:30Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Prowadzenie: Janusz Opryński / Sala Czarna CK / wstęp wolny

godz. 18:00„Sztuka intonacji” + spotkanie, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy / reż. Anna Wieczur / Sala Widowiskowa CK / 40/50 zł

12 października / środa
godz. 19:00„Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach”, Teatr Polski Bydgoszcz / Komuna Warszawa/ reż. Anna Smolar / Sala Widowiskowa CK / 30/40 zł

15 października / sobota
godz. 19:00Natalia Przybysz: Zaczynam się od miłości – koncert / Sala Widowiskowa CK / 70/80 zł (siedzące), 60/70 zł (stojące)

17 października / poniedziałek
godz. 19:00„Byk”, Teatr Studio / reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch /
tłumaczenie na PJM / Sala Widowiskowa CK / 40/50 zł

godz. 20:30Spotkanie ze Szczepanem Twardochem i Robertem Talarczykiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Sala Widowiskowa CK / wstęp wolny

20 października / czwartek
godz. 19:00„Powrót do Reims”, Teatr Łaźnia Nowa / Nowy Teatr w Warszawie / reż. Katarzyna Kalwat / Studio TVP Lublin / 50/60 zł

22 października / sobota
godz. 19:00„Biblia: Próba”, Teatr im. W. Horzycy / reż. Jernej Lorenci / Sala Widowiskowa CK / 30/40 zł

23 października / niedziela
godz. 19:00„Biblia: Próba”, Teatr im. W. Horzycy / reż. Jernej Lorenci / audiodeskrypcja / Sala Widowiskowa CK / 30/40 zł

26 października / środa
godz. 19:00„Badania ściśle tajne” + spotkanie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu / reż. Norbert Rakowski / Sala Operowa CSK / 40/50 zł

27 października / czwartek
godz. 18:00„Nad Niemnem”, Teatr im. Juliusza Osterwy / reż. Jędrzej Piaskowski/ Teatr im. Juliusza Osterwy / 95/75, 80/60, 60/40, 40/20 zł (sektory: premium, I, II, III)

28 października / piątek
godz. 19:00„KONGRES FUTUROLOGICZNY”, Teatr Czytelni Dramatu / reż. Daniel Adamczyk / Sala Czarna / 25/35 zł

30 października / niedziela
godz. 19:00„W tłumaczeniu”, Wrocławski Teatr Współczesny / reż. Wojtek Ziemilski / spektakl w PJM / Sala Widowiskowa CK / 25/35 zł

• Na pierwszym planie stoi dwóch mężczyzn, jeden łysy, starszy, drugi w okularach. W tle stoją dwa drewniane krzesła.
  • Scena zbiorowa Kobiety i mężczyzny w strojach z XIX wieku, siedzą i stoją w przestrzeni salonu, w tle ściana pokryta tapetą w błękitne romby oraz okno z udrapowanymi zasłonami.
  • Twardoch. Na zdjęciu mężczyzna, pisarz Szczepan Twardoch, siedzący na ziolnym fotelu. W tle przestrzeń mieszkania – piec kaflowy, łóżko na drewnianej ramie, meblościanka z małym telewizorem starego typu.
  • Scena zbiorowa, osoby siedzą na drewnianym podeście. Na środku, na kwadratowym stole siedzi mężczyzna. Ubrany tylko w białe bokserki, na plecach, głowie i nogach widoczne smugi krwi. Wokół stołu kucają 3 osoby, patrząc na mężczyznę. Na pierwszym planie dwie osoby siedzą za pulpitami do nut. Nad całością sceny unosi się pierze.

Wszystkie spektakle będą dostępne z pętlą indukcyjną.

BILETY:

Bilety dostępne online, w kasie Centrum Kultury oraz w kasie Teatru im. Juliusza Osterwy.

Kasa CK czynna:
w poniedziałki w godzinach 10:00 – 17:00
od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz godzinę przed wydarzeniem biletowanym w miejscu odbywania się spektaklu

W sobotę i niedzielę godzinę przed wydarzeniem biletowanym