Przestrzenie Sztuki/Taniec/Teatr

Przestrzenie Sztuki 2023: podsumowanie

W 2023 roku Centrum Kultury w Lublinie już po raz czwarty miało okazję być operatorem programu Przestrzenie Sztuki w dziedzinie Teatru i Tańca.

Ten interdyscyplinarny program włączający różne dziedziny działalności artystycznej ma na celu zapewnienie przestrzeni z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych. Dodatkowo w jego ramach prowadzona jest działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne.

W dziedzinie teatru Centrum Kultury w Lublinie w ciągu tego roku zapewniło możliwość pracy kilkudziesięciu twórcom, w tym wielu młodym reżyserom i dramaturgom, niezwiązanym na stałe z żadnym teatrem instytucjonalnym. W ramach otwartych naborów (open call) mogli zrealizować i zaprezentować publiczności swoje spektakle czy działania performatywne, otrzymując wsparcie lokalowe, merytoryczne, finansowe i promocyjne. Nie zabrakło też licznych działań edukacyjnych, takich jak warsztaty aktorskie dla młodzieży i dla seniorów, wystawa scenografii teatralnej, warsztaty tworzenia kostiumów teatralnych czy też warsztaty o sztuce dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei dzięki objazdowemu festiwalowi „Śladami Singera”, którego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, spektakle teatralne mogli zobaczyć mieszkańcy 14 miejscowości w regionie lubelskim. W ramach programu Przestrzenie Sztuki mieliśmy też okazję zobaczyć spektakl otwarcia Europejskiej Konwencji Żonglerskiej 2023 – największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska artystów nowego cyrku, którego Lublin był w tym roku gospodarzem.

• Zdjęcie. Grupa aktorów w kostiumach znajduje się z miejskim parku. Są przebrani za zwierzęta: sowę, ptaka, zająca, borsuka, jeża, psa i niedźwiedzia.
  • Kolorowa fotografia. Pięć osób stoi w szeregu, trzymając jedną rękę na ramieniu osoby obok. Wszyscy ubrani są w różne, kolorowe mundurki. Wyglądają jak uczniowie.
  • Zdjęcie przedstawia grupę seniorów. Kobiety są ubrane w długie sukienki, natomiast mężczyzna, który stoi na środku ma na sobie kostium pirata i celuje z pistoletu.
  • Zdjęcie przedstawia kobietę w kolorowym stroju, która stoi na scenie i uśmiecha się. Jeden róg sceny oświetla duży reflektor. Na fotelach widowni siedzi grupa ludzi.
  • Czarno-biała fotografia. Scena. Po prawej stronie stoi mężczyzna. Ma bose stopy, czarne długie spodnie i szarą koszulkę na ramiączkach. Stoi przodem. Ręce ma uniesione na boki. Patrzy w lewą stronę. Po lewej stronie sceny ułożona jest mała wieża z kilku kamieni.

To był też czwarty rok funkcjonowania programu Przestrzenie Sztuki – Taniec. Tancerze i choreografowie tworzący na na co dzień bez wsparcia instytucji mogli w ramach otwartych naborów odbyć rezydencje artystyczne oraz przygotować pokazy work progres. Duży nacisk położyliśmy też na szkolenia i warsztaty dla tancerzy, trenerów i nauczycieli. Co ważne program działa w dwie strony – pozwala mieszkańcom kilkunastu miast w regionie lubelskim poznać twórczość i dorobek lokalnych artystów tańca oraz uczestniczyć w zajęciach o walorze prozdrowotnym. Widzowie mieli więc okazję zobaczyć premierowe spektakle taneczne, w tym dla dzieci, oraz wziąć udział w licznych warsztatach edukacyjnych oraz projektach interdyscyplinarnych.

W katalogach znajdziecie podsuwanie tych działań:

PRZESTRZENIE SZTUKI TEATR
PRZESTRZENIE SZTUKI TANIEC

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.