Teatr

29. Konfrontacje Teatralne

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”.

Podczas 29. Konfrontacji jak zawsze sięgniemy po spektakle z różnych scen teatralnych całej Polski, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ciągu ostatnich miesięcy. W bieżącym roku zaprezentujemy serię następujących po sobie „Powrotów”. Twórcy, których mamy niezwykłą przyjemność zaprezentować tej jesieni, w znakomitej większości, zaznaczyli już swoją obecność w długiej historii Festiwalu.

• – Scena grupowa. Po lewej stronie, odwrócone tyłem do kadru 3 osoby w swetrach z białej wełny oversize, robionych na drutach, z jedną ręką uniesioną nad głowę, jak podczas głosowania. Centralnie w kadrze rozstawiona drabina, na której przodem do kadru stoi 3 łysych mężczyzn w różowych kobinezonach. Po prawej stronie, odwrócona tyłem, grupa osób ubranych w szare kombinezony. W tle szara ściana z wyświetlonymi napisami – „wszystko co chodzi na dwóch nogach to wróg”, „Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła do pszyjaciel”.
  • Scena grupowa. Po lewej stronie kadru na ławce siedzą dwie kobiety i mężczyzna. Patrzą się w prawą stronę kadru, gdzie widoczny jest jeden mężczyzna w wyskoku.
  • Zbliżenie na dwóch mężczyzn. Jeden trzyma w dłoni karabin, z uśmiechem patrzy przed siebie.
  • Dwóch mężczyzn siedzi na podłodze, opartych o ścianę oświetloną na różowo-pomarańczowo. Jeden wydaje się coś opowiadać, jedną rękę ma wyciągniętą przed siebie.
  • Na zdjęciu dwóch mężczyzn. Na pierwszym planie półprzezroczyste naczynie z wężem oświetlonym na niebiesko. Za nim stoi mężczyzna grający na flecie prostym, w kolorze jaskrawo seledynowym. W tle w tle trzyma niskie plastikowe krzesło, przenosi je nad jasnym materiałem rozłożonym na podłodze.

Widzowie Konfrontacji Teatralnych zobaczą najnowszy spektakl Jana Klaty, jak również: dobrze już znanej lubelskiej publiczności Anny Gryszkówny czy długo nieobecnego tu Wojciecha Farugi. Na deski teatralne powraca też w nowej odsłonie, uśpiony na blisko dwadzieścia lat, spektakl w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego.

POBIERZ PROGRAM 29. KONFRONTACJI TEATRALNYCH
BILETY DOSTĘPNE TUTAJ

PROGRAM:

6.10 / niedziela
godz. 19:00 – Teatr Polski w Bydgoszczy: Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu / reż. Wojciech Faruga / Sala Widowiskowa CK / 70/80 zł
Po spektaklu spotkanie z reżyserem. Prowadzenie: Dominik Gac

8.10 / wtorek
godz. 19:00 – Dom Spotkań z Historią / Teatr Łaźnia Nowa: Nazywam się Anna Walentynowicz / reż. Anna Gryszkówna / Sala Widowiskowa CK / 50/60 zł

9.10 / środa
godz. 19:00 – Teatr Śląski: Folwark zwierzęcy / reż. Jan Klata / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur / I kategoria 80/100 zł; II kategoria 70/90 zł

10.10 / czwartek
godz. 20:00 – Czytelnia Dramatu: Brylant – czytanie performatywne / reż. Daniel Adamczyk / Sala Kameralna, Piwnice CK / wstęp wolny
Po czytaniu spotkanie z autorką sztuki, Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i twórcami. Prowadzenie: Dominik Gac

16.10 / środa
godz. 19:00 – Teatr Polski w Bielsku-Białej: Do piachu / reż. Witold Mazurkiewicz, Janusz Opryński / Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka / 70/80 zł Po spektaklu spotkanie z twórcami. Prowadzenie: Jacek Wakar

18.10 / piątek
godz. 19:00 – Czytelnia Dramatu: W imię Jakuba S. – czytanie performatywne / reż. Maciej Gorczyński / Sala Widowiskowa CK / wstęp wolny
Po czytaniu spotkanie z autorem sztuki, Pawłem Demirskim i twórcami. Prowadzenie: Dominik Gac

20.10 / niedziela
19:00 – Teatr Collegium Nobilium – Akademia Teatralna w Warszawie: Casting / reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak / Sala Widowiskowa CK / 30/40 zł

22.10 / wtorek
godz. 19:00 – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie: Romeo i Julia (spektakl w j. polskim i PJM z napisami) / reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska / Sala Widowiskowa CK / 50/60 zł

24.10 / czwartek
godz. 19:00 – Nowy Teatr, Warszawa: Goście wieczerzy Pańskiej / reż. Tomasz Fryzeł / Sala Widowiskowa CK / 50/60 zł

25.10 / piątek
godz. 19:00 – Ludomir Franczak / Piotr Pękala [abq]: Atlas Rzeki Wieprz – działanie performatywne / Sala Kameralna, Piwnice CK / wstęp wolny

• Scena grupowa. Na pierwszym planie osoby w cieniu, siedzące i częściowo niewidoczne. Drugi plan oświetlony, w centrum stoi czterech mężczyzn, ubranych w różowe kombinezony, na tle ściany z dużych bloków kamiennych oświetlonych na żółto.
  • Portret kobiety, stojącej na tle ściany. Kobieta ma grube, rogowe okulary. Po lewej stronie kadru nad nią okrągłe lustro w żółtej oprawie, w lustrze odbija się pomarańczowy żyrandol w stylu lat 80. Pod lustrem doniczka z kwiatkiem. Po prawej stronie masywna, drewniana szafa.
  • Na zdjęciu trzy osoby. Na pierwszym planie stoi kobieta, jedną rękę trzyma na szyi. Za jej plecami stoi mężczyzna, wydaje się coś mówić. W tle, częściowo widoczny mężczyzna siedzi na podłodze, oparty o ścianę. Ściana oświetlona na niebiesko, na niej napis „widzisz rękę piszącą list. Widzisz pochyłe pismo”.
  • Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze. Oboje są oparci o lustrzaną ścianę, dookoła nich rozrzucony śnieg.
  • Dwóch mężczyzn stoi na tle ekranu oświetlonego na niebiesko, patrząc w obiektyw.

Duet w składzie Mateusz Atman i Agnieszka Jakimiak powraca z zespołem aktorskim młodych debiutantów. Niczym duch ojca teatru powraca także William Szekspir, jednakże w zupełnie nowej, odświeżonej formule za sprawą duetu reżyserskiego Dominika Feiglewicz i Zdenka Pszczołowska. Na festiwalu nie zabraknie reprezentacji lokalnych artystów jak Daniel Adamczyk. Będzie to także okazja do inspirujących spotkań i ożywionych dyskusji, m.in. z dramatopisarzami Małgorzatą Sikorską-Miszczuk oraz Pawłem Demirskim.

BILETY:

Bilety dostępne online oraz w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

Kasa jest czynna godzinę przed biletowanymi wydarzeniami.
Szczegółowe info o godzinach pracy kasy na ck.lublin.pl
Rezerwacje: kasa@ck.lublin.pl / tel. 728 474 209