Przejdź do treści

O centrum

Neony

W różnych zakamarkach Centrum Kultury w Lublinie wzrok przyciąga światło neonów. Stworzone w większości specjalnie na wystawę pokonkursową festiwalu NeonArt, doskonale wkomponowały się w przestrzenie zabytkowego budynku.

Za projekty wszystkich eksponowanych tu neonów odpowiadają czołowi, polscy artyści tworzący na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu. Inspiracją były dla nich historia i kontekst społeczny wybranych lokalizacji Lublina.

  • Zdjęcie w nocy. Na pierwszym planie nieostry tył samochodu. Na drugim planie ściana budynku z wyraźnym neonem - popiersie greckiego boga Apolla w czapce z daszkiem.
  • Zdjęcie przedstawia fragment białej ściany w pobliżu klatki schodowej wewnątrz budynku. Na ścianie wisi na biało świecący neon przedstawiający męską twarz z ręką podnoszącą kapelusz. Dolna część neonu to napis Lubelak wita. Na pierwszym planie widać rozmazane części drewnianej balustrady schodów.
  • Zdjęcie przedstawia fragment białej ściany na klatce schodowej wewnątrz budynku. Na ścianie wisi jasno świecący neon, który jest napisem Cabaret Voltaire. Jego odbicie widać w szybie, z której zbudowana jest winda.
  • Zdjęcie przedstawia fragment klatki schodowej wewnątrz budynku. Marmurowe schody obudowane są stalowo-drewnianą balustradą. Na półpiętrze na białej ścianie wisi jasno świecący okrągły neon z napisem cebularz.

Aby odnaleźć wszystkie neony „ukryte” w/na CK, wystarczy wziąć do ręki „Mapę neonów” dostępną w budynku (lub do pobrania TU) i podążać za wskazówkami.

 

  • Zdjęcie przedstawia fragment dużej białej ściany wewnątrz budynku. Na ścianie w środkowej części zdjęcia wisi jasno świecący, okrągły neon z napisem cebularz.
  • Zdjęcie przedstawia widok przez szklane drzwi na długi korytarz wewnątrz budynku. W szybie odbija się wiszący na przeciwległej ścianie okrągły neon z napisem cebularz.
  • Zdjęcie przedstawia widok ze szklanej windy wewnątrz budynku. Lekko w dole widać fragment klatki schodowej i półpiętro z białą ścianą. Na ścianie wisi podłużny neon przedstawiający spadające i migające kostki cukru.
  • Zdjęcie przedstawia fragment klatki schodowej wewnątrz budynku z częścią stalowo-drewnianej balustrady. Na półpiętrze na jasnej ścianie wisi pionowy neon przedstawiający spadające i migające kostki cukru.
  • Zdjęcie przedstawia jasną ścianę wewnątrz budynku na której wisi kolorowy neon przedstawiający łyżwiarzy.

W naszym budynku znajdziecie 12 neonów:

1. Joanna Dudoń – Apollo
2. Edgar Bąk – Zachód Słońca nad Bystrzycą
3. Tomasz Pieńczak – Lubelak wita
4. Olek Modzelewski – Za cukrownią
5. Michał Loba – O tak o 6. Paweł Ryżko – Hansen
7. Full Metal Jacket (Jerzy Gruchot, Wojciech Koss) – Plan osiedla im. J. Słowackiego
8. UVMW (Robert Mendel, Jacek Walesiak) – Łyżwiarze (z rzeźby Wojciecha Frycza, zrealizowanej w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych)
9. Katarzyna Bogucka (Nioska) – Cebularz
10. Kolektyw Senna (Agata Korba, Natalia Romik, Piotr Jakoweńko, Sebastian Kucharuk) – Spójrz!
11. Jacek Rudzki (Znajomy Grafik) – Kot
12. Kamil R. Filipowski – Cabaret Coltaire

Neony świecą codziennie od godziny 10:00.

  • Zdjęcie przedstawia białą ścianę wewnątrz budynku rozświetloną wiszącym na niej neonem, który układa się w napis Hansen.
  • Zdjęcie przedstawia jasne ściany i sufit na korytarzu wewnątrz budynku. Na jednej ścianie na czarnym tle wisi jasno świecący neon przedstawiający sylwetkę stojącego kota, który jedną z łap zdejmuje z głowy kapelusz.
  • Zdjęcie przedstawia jasną ścianę wewnątrz budynku. Na ścianie wisi neon na czarnym tle, świeci na fioletowo i czerwono. Świecące linie, koła i prostokąty układają się w plan jednego z lubelskich osiedli.
  • Zdjęcie przedstawia korytarz wewnątrz budynku. Na ścianie obok drzwi prowadzących do pomieszczenia wisi jasno świecący neon przedstawiający chłopięcą postać żonglującą piłeczkami. Piłeczki jednocześnie stanowią literę "o". Nad głową postać ma napis "tak". Neon migając układa się w napis "o tak o".

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl