„Materia” Concept Store / Kasa CK / Księgarnia Dosłowna
„Materia” Concept Store to niezwykłe miejsce, gdzie koncepcje polskich i lokalnych twórców, artystów i rzemieślników zmaterializują się, przybierając formę wyjątkowych przedmiotów.
Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, która nie tylko oferuje unikalne produkty z dziedziny sztuki i designu, ale będzie również stanowić miejsce spotkań, wykładów i warsztatów, promując tym samym wiedzę w tych dziedzinach.
Gdzie piękno spotyka użyteczność
Oferujemy szeroki wybór niezwykłych produktów, które nie tylko zachwycają estetyką, ale także opowiadają historię lokalnej kultury i dziedzictwa. Nasze półki są pełne wyjątkowych przedmiotów, stanowiących doskonały prezent zarówno dla siebie, jak i dla bliskich.
Inspirujące spotkania i warsztaty
„Materia” Concept Store to nie tylko sklep, to także przestrzeń do kreatywnego wyrażania siebie. Organizujemy tu spotkania dotyczące sztuki i designu, które zachęcają do rozmów i inspirują do nowych pomysłów. Nasze warsztaty to okazja dla uczestników, by stali się twórcami i odkryli tajniki tworzenia pięknych rzeczy pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów.
Wspieramy polskich twórców
Jesteśmy dumni, że możemy wspierać lokalnych i polskich twórców. W „Materia” Concept Store wspieramy rozwój kreatywności i wspólnie tworzymy przestrzeń, w której sztuka i design stają się dostępne dla każdego.
„Materia” Concept Store to miejsce, które pragnie inspirować, wspierać lokalną twórczość i łączyć ludzi z pasją do piękna i designu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i doświadczenia wyjątkowego świata, gdzie materia staje się sztuką, a pomysły przenoszą się z myśli do rzeczywistości.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że „Materia” Concept Store połączyła się z Kasą CK oraz Księgarnią Dosłowną. Teraz te trzy miejsca będą dostępne w jednej wspólnej przestrzeni.
„Materia” Concept Store na Facebooku
Projekt mebli został wykonany przez lubelską markę LCUTLIGHTDESIGN w stylistyce Parametric Design. Jest to nurt, który wykorzystuje zaawansowane, nowoczesne metody projektowania algorytmicznego pozwalające na łączenie wyszukanych form wizualnych z funkcjonalnością. W połączeniu ze szlachetnymi materiałami naturalnymi powstał unikatowy produkt o organicznym charakterze. Całość wyposażenia została opracowana pod kątem założeń ideowych miejsca i nawiązania do samej nazwy lokalizacji – „Materia” oraz została wykonana w spójnym i wzajemnie nawiązującym wzornictwie.
Autorem logo jest Kamil Filipowski.
Kino CK
Kino CK oferuje widzom zróżnicowany program, na który składają się premiery polskich i światowych produkcji, najnowsze filmy wyróżniane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, kino dokumentalne oraz filmowe cykle tematyczne. Stawiamy na wartościowe produkcje i autorski program, jednocześnie współpracując z uznanymi markami i partnerami z całego kraju.
Dokładamy starań, żeby widzowie studyjnego kina w Centrum Kultury w Lublinie mogli odbierać sztukę filmową w najwyższej możliwej jakości. W październiku 2024 roku została przeprowadzona kolejna modernizacja sali kinowej (pierwsza miała miejsce w 2026 roku). Po 8 latach wysłużony sprzęt przeszedł na emeryturę, a w jego miejsce pojawił się nowy laserowy projektor kinowy firmy NEC z niezbędnym osprzętem umożliwiający prezentację filmów w jakości 4K oraz sprawne łączenie z serwerami dystrybutorów filmowych. Wraz z nowym, szerokim ekranem kinowym, przystosowanym do wyświetlania obrazu w najwyższej rozdzielczości, powstała nowa jakość odbioru filmów. W ubiegłym tygodniu z sukcesem zakończyliśmy kalibrację obrazu na nowym sprzęcie. Widzowie Kina CK od początku listopada 2024 roku mogą doświadczać osobiście efektów prac modernizacyjnych.
Dodatkowo, w Centrum Kultury w Lublinie od niedawna działa nowy zestaw do odbioru audiodeskrypcji. Jest on także dostępny w Kinie CK, zwłaszcza podczas projekcji filmów z dodatkowymi narzędziami dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Piwnice Centrum Kultury w Lublinie
Dzięki przebudowie w piwnicach Centrum Kultury powstały pomieszczenia o powierzchni użytkowej 867 m2, w tym m.in.: studia multimedialne, studia nagraniowe i realizacyjne, pracownie rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji, fotografii, zaplecza techniczne, a także widowiskowa przestrzeń artystyczno-społeczna o łącznej powierzchni około 200 m2, na potrzeby koncertów, spektakli i organizacji spotkań.
Strefa laboratoryjna tzw. Fab Lab pełni funkcję pracowni twórczych, edukacyjnych w kontekście poszukiwań kreatywnych rozwiązań w obszarze nowych technologii, jak i w ich zestawieniu z tradycyjnymi metodami. Przewidziana jest tu również funkcja wystawiennicza.
Strefa multimedialna umożliwia zaawansowane eksperymenty z dźwiękiem, jego tworzeniem, przetwarzaniem, zapisem i udostępnianiem. Odbywają się tu cykle warsztatowe muzyki eksperymentalnej i regularne pokazy pracy.
Przestrzeń widowiskowo-klubowa pozwala na prezentacje kameralnych wydarzeń muzycznych, małych form teatralnych i organizacje spotkań. Atutem przestrzeni są jej parametry akustyczne, jak również bezpośrednich transmisji on-line dzięki połączeniu ze studiem multimedialnym, realizatorką i postprodukcją. Pozwala to również na profesjonalny zapis audiowizualny wydarzeń i ich dalszą eksploatację.
Księgarnia Dosłowna
Dosłowna to pierwsza autorska księgarnia w Lublinie. Idea nawiązuje do tradycji kultowych księgarni jakie do niedawna można było znaleźć w każdym mieście.
Możecie znaleźć w niej książki niemal wszystkich najważniejszych polskich wydawnictw. Nasze półki zapełniają bogate zbiory literatury pięknej, reportażu, książki dla dzieci ale też beletrystyka czy najciekawsze tytuły z zakresu nauk społecznych. Zgromadziliśmy również ciekawy zbiór antykwaryczny – przedwojenne czasopisma i historyczne wydania klasyków literatury.
Spotykając się z zaproszonymi przez nas autorami i poetami będziecie współtworzyć Dosłowną razem z nami. Wnętrze księgarni zostało zaaranżowane przez Roberta Kuśmirowskiego – jednego z najbardziej utytułowanych Polskich artystów–nawiązuje ono do przeszłości budynku Centrum Kultury.
Zapraszamy w godzinach:
pn.-pt: 10:00-18:00
so: 15:00-18:00
tel: 81 466 61 34
e-mail: ksiegarnia@ck.lublin.pl
Księgarnia Dosłowna jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 30 000 zł z przeznaczeniem na koszty promocji księgarni, obsługę prawną oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.
Kawiarnia Centralna
W budynku Centrum Kultury w Lublinie mieści się również doskonała kawiarnia, która oferuje najwyższej jakości kawy speciality. W menu znajdziecie również lokalne craftowe piwa, wyselekcjonowane wina oraz słodkie i słone przekąski.
Centralna to położona w ścisłym centrum miasta, nowoczesna i przyjazna przestrzeń – miejsce spotkań, pracy, która każdego wieczoru zmienia się w kameralny bar i stanowi uzupełnienie naszej oferty kulturalnej.
Niezależnie od tego czy szukacie miejsca na poranną kawę, chcielibyście cieszyć się lampką wina przed jednym z naszych wydarzeń lub po prostu spędzić wieczór z przyjaciółmi – Centralna jest dla Was. W okresie letnim zapraszamy Was do Wirydarza.
Zapraszamy w godzinach:
pn., wt., śr., nd.: 9:30-22:00
czw., pt., sb.: 9:30-23:00
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Ośrodek jest instytucją inicjującą, tworzącą i wspomagającą twórcze poszukiwania, a jego zainteresowania dotyczą muzyki tradycyjnej i współczesnej, sztuk performatywnych i wizualnych. “Rozdroża” poszukują współczesnego słuchacza i widza, nowych wymiarów sztuki, wpisują muzykę oraz sztuki wizualne w przestrzeń kulturową i społeczne konteksty Lublina. Instytucja organizuje m.in. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej “Otwarte Miasto”, Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy oraz inne kulturalne przedsięwzięcia. Działa od 2008 roku.
Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Znajdziecie tu bogate zbiory książek i audiobooków oraz szeroki wybór aktualnych czasopism. W bibliotece można też bezpłatnie korzystać z internetu z możliwą pomocą asystenta (np.dla seniorów). Filia organizuje wystawy, prelekcje, spotkania autorskie i czytelnicze, a także koncerty czy pokazy filmowe. Regularnie prowadzone są tu lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne, poranki i wieczory baśni, oraz inne formy aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dostępne są również specjalnie przygotowane programy dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
Zapraszamy w godzinach:
pn, śr, pt: 10:00-18:00
wt, cz: 10:00-16:00
nd: 9-14:00
zobacz stronę filii na Facebooku
Galeria Art Brut
Galeria powstała by propagować sztukę osób wykluczonych. Prezentowana w niej twórczość amatorska z kręgu malarstwa i rzeźby naiwnej art brut pozwala odkrywać nowych i oryginalnych twórców, znajdujących się poza głównymi, uznanymi kierunkami sztuki. W ten sposób galeria wpływa na obecny stan sztuki art brut, która nie jest znana, właściwie doceniania, różna od sztuki tradycyjnej i (choć reprezentuje wysoki poziom) rzadko udostępniana jest szerokiej publiczności. Galeria pomaga artystom, których obrazy często krążą w środowisku przypisanym do terapii/rehabilitacji.
Zapraszamy w godzinach:
wt-pt: 14:00-20:00
sb: 13:00-18:00