Lublin Jazz Festiwal
lipiec
Największy festiwal jazzowy w Lublinie i regionie, gdzie niegdyś odbywały się historyczne Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, na których przed wielu laty debiutowali m.in. Ewa Bem czy też Stanisław Soyka. Od pierwszej edycji w kwietniu 2009 r. ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych zjawisk na szeroko pojętej polskiej i światowej scenie jazzowej – projektów najwybitniejszych twórców, od nurtu głównego po muzykę alternatywną i improwizowaną, a także młodych, początkujących artystów. W ramach festiwalu tworzone są również projekty specjalne, niesłyszane dotąd w żadnym innym miejscu. Wydarzeniom muzycznym towarzyszą zawsze działania wizualne, edukacyjne oraz konkursy i wydawnictwa, a w ramach oryginalnych cykli, jak np. „Jazz w Mieście”, „Lubelskie Premiery” – festiwal prezentuje muzykę w przestrzeniach Lublina, w których jazz na żywo wybrzmiewa często po raz pierwszy, a odbiorcy mogą zapoznać się z najświeższymi projektami zrodzonymi na Lubelszczyźnie. Ważnym elementem Festiwalu jest konkurs „JAZZiNSPIRACJE”, pozwalający zwycięzcom na wydanie pierwszej płyty i nagranie wideoklipu.
Podczas Lublin Jazz Festiwalu przed lubelską publicznością wystąpiło jak do tej pory setki artystów, m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Ravi Coltrane, David Murray, Randy Brecker, Marcus Strickland, Steve Coleman, John Scofield, Victor Wooten, Mike Stern, Portico Quartet, Marilyn Mazur czy Manu Katché.
Wielokulturowy Lublin
lipec
To prezentacja mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w Lublinie. To wydarzenie tworzone przez ludzi pochodzących z różnych krajów, mających różne tradycje i modlących się w różnych świątyniach. To wyjątkowa okazja, aby poznać nieznane kultury, dotknąć ich i posmakować. W programie festiwalu znalazły się m.in. koncerty, spacery szlakiem kultur, drzwi otwarte siedzib mniejszości, seanse kinowe i spotkania.
Centralny Plac Zabaw
lipiec – sierpień
To wakacyjne centrum animacji i edukacji społeczno-kulturalnej. Interdsyplinarny projekt, który angażując różne środowiska miejskie tworzy plenerową, atrakcyjną przestrzeń różnorodnych działań kulturalnych i animacyjnych. Projekt łączy idee kreatywnego, aktywnego spędzania czasu z edukacją artystyczną. W czasie jego trwania plac przed Centrum Kultury oraz Wirydarz staje się kreatywnym warsztatem dla osób w każdym wieku.
facebook.com/centralnyplaczabaw
Konfrontacje Teatralne
październik
Festiwal istnieje od 1996 roku i jest jednym z najważniejszych na mapie teatralnej Polski. Jego główną ideą jest prezentacja najciekawszych nurtów światowego teatru, osiągnięć zespołów z innych ośrodków w Polsce i skonfrontowanie ich z dokonaniami lubelskiego środowiska teatralnego. Oprócz programu głównego festiwal wzbogacony jest o imprezy towarzyszące, m.in. wystawy fotograficzne, pokazy filmów, koncerty i sesje naukowe.
http://konfrontacje.pl/
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
listopad
Jeden z najstarszych i największych festiwali tańca współczesnego w Polsce i Europie Wschodniej, prezentujący najciekawsze teatry tańca ze świata, ze szczególnym uwzględnieniem projektów artystów z Polski i Europy Wschodniej. Spektaklom towarzyszą warsztaty tańca, filmy, wystawy fotografii, publikacja wydawnictw, panele i dyskusje z udziałem widzów. Od 1997 roku Festiwal zdecydowanie rozszerzył zakres programu; w Lublinie pojawili się artyści oraz kompanie z największym dorobkiem w dziedzinie tańca a integralną częścią festiwalu stały się projekty długoterminowe, nastawione na kompleksową promocję tańca w Polsce i Europie.
http://mstt.pl/
Lubelski Festiwal Filmowy
listopad
Ideą festiwalu jest promowanie polskiego i światowego kina autorskiego, stwarzanie możliwości nawiązywania kontaktów branżowych młodym filmowcom z całego świata oraz promowanie rozwoju kultury filmowej w lokalnej społeczności. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi.
http://lff.lublin.pl/
Festiwal Globtroterski Dookoła Świata / Wydarzenie archiwalne
marzec
Święto podróżowania! To czas poznawania bogactwa kulturowego świata poprzez spotkania, warsztaty i projekcje filmowe. Goście festiwalu dzielą się swoimi doświadczeniami z wypraw w bliskie i dalekiego zakątki naszej planety. To także okazja do zwiększenia wiedzy o sprawdzonych sposobach na podróżowanie.
facebook.com/festiwaldookolaswiata